Genel Başkanımızın Nisan 2017 Dönemi Mesajı

Kıymetli Hava-İş Ailesi;

Taşımacılık iş kolunda yer alan, havacılık sektöründe çalışan emekçilerin sendi - kası Hava-İş adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyor, her daim hak mücadelesinde yanımızda yer alan tüm onurlu yoldaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.

Sendikal hareket, özü itibariyle gücünü kitleden alır, her kitle hareketi de mücadelesinde yükselme, durgunluk ve alçalma dönemleri yaşar. Sizlerin takdiri oylarınız ile sendika yönetimini devralmamızdan önce; 305 işçinin haksız yere iş akitlerinin feshedilmesi, katılımın sağlanamadığı başarısız grev, art arda yaşanan hak kayıpları, alt kademe yöneticilerin çalışanlara uy - guladığı mobbingin önüne geçi - lememesi ve bunlar gibi sendikal işçi hareketine sekte vuran olaylar silsilesiyle Hava-İş Sendikası alçalma dönemini yaşamaktaydı.

Bu onurlu görevi bizlere teslim etmenizin ardından 305 işçinin ve Türk Hava Yolları’nın Borajet ile işbirliği yapmasının ardından Anadolu’da işten çıkarılan 14 personelin işe iadeleri, şahsım ve yönetim kurulumuzun THY ile sürdürdüğü görüşmeler neticesinde gerçekleşmiştir. Bilgileri rafa kaldırılmış, unutulmuş 14 kişinin hak mücadelesine ortak olup, 14 ailenin ekmeğine, huzuruna kavuşmasına aracı olmanın öneminin farkındayız. Yönetimde olduğumuz süre zarfında da, çeşitli nedenlerle disiplin kuruluna sevk edilen, hırsızlık ve benzeri, ispatlı yüz kızartıcı suçlar dışında, birçok üyemizin işe devamlarını sağlamış bulunmaktayız.

Üç buçuk milyon borçla devraldığımız sendikamızın borcunu sıfırladığımız, temel sorunlara çözümler getirdiğimiz, üyelerimizin motivasyonlarını arttırmak amacıyla Abant’ta ve çeşitli illerde tüm üyelerimizin aileleriyle katılımına açık olan her ay gerçekleştirdiğimiz İSG organizasyonlarımızla, kariyer hedeflerine destek olmak için üyelerimizin faydalanabildiği yabancı dil eğitimlerimizle, bugüne kadar farkındalık sağlanamayan engelli üyelerimizin seslerinin yükselmesine sağladığımız katkılarla, alçalma dönemini kapattığımıza inanıyoruz.

Şirketin, sendikamızın veya üyelerimizin görüşü alınmadan uygulamaya geçirdiği otel nöbetleri karşısında, sendikamız sonuna dek dik duruş sergiledi ve kaldırılması yönünde birçok kez THY yönetimi ile masaya oturdu. Sendikamızın uçucuları yakından ilgilendiren bu husus karşısında hiç geri adım atmaması ile otel nöbeti uygulaması kaldırıldı. Şimdi de aynı dik duruşu, FTL ile ilgili SHGM’nin yayınladığı talimatın Türk Havayolları çalışanlarına uygulanmasındaki olumsuzlukları gidermek için sergiliyoruz. Konuya ilişkin görüşmelerimiz ve çalışmalarımız yoğun olarak devam etmektedir, çok yakında olumlu gelişmeleri sizlere aktarıyor olacağız. Adaletsizliği, adaletle yıkacağız!

Sizler bize destek olmaya devam ettikçe, biz de dik duruşumuzu koruyup, emek mücadelemizi sürdüreceğiz. Oportünist bazı alt kademe yöneticilerin elini, emekçi kardeşlerimizin üzerinden çekeceğiz. Ekonomik ve sosyal menfaatinizi koruyacak, kirli oyunları bozacağız! Şimdi sendikamızın yükselme zamanı!

Kabin ve kokpit çalışanlarını yakından ilgilendiren bir konuya köklü bir çözüm bulmak amacıyla harekete geçtiğimi de sizlerle paylaşmak isterim. Sizlerin de bildiği üzere yer personeli olarak görev yapanlar 4857 sayılı iş kanuna bağlıyken, havacılık sektörüne yönelik bir iş kanunu olmamasından dolayı, uçucu personel Borçlar Kanunu’na tâbidir. THY’de çalışan üyelerimizin, TİS ile belirli hakları korunsa da diğer havayolu şirketlerinde çalışanlar birçok hak kaybına maruz kalmaktadırlar. Bu hak kaybının önüne geçmek amacıyla Sendikamız, özel kanun hazırlanması için Prof. Dr. Aziz Can Tuncay başkanlığında bir komisyon oluşturmuş, komisyona konusunda uzman akademisyen ve avukatlarla birlikte havacılık sektöründeki meslek örgütlerini de dahil etmiştir. Söz konusu çalışmaya ilişkin TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman ile de temasa geçerek kendisinden destek sözü aldığımı da bilgilerinize sunarım. Sizlerin de tavsiyeleriyle hak kayıplarının önüne geçecek, en verimli taslağı hazırlayıp TBMM’ye sunacağız ve yıl bitmeden bu tasarının yasalaşmasını sağlayacağız.

6 ayda bir resmi gazetede açıklanan sendika üye sayılarının son resmi bildiriminde yayınladığı üzere 21.108 üye ile sendikamız Taşımacılık işkolunda yine liderAli Kemal TATLIBAL Genel Başkan Türkiye Sivil Havacılık Sendikası liği sürdürüyor. 21.108 ailenin sorumluluğunu taşıdığımın bilincindeyim, ayrım yapmaksızın, Hava-İş ailemizin parçası olan her birinizi ayrı ayrı önemsiyorum. Ben ve çalışma arkadaşlarım birim bazında her sorun ve talebe kulak veriyoruz. İster bir üyemizi, isterse bin üyemizi etkileyen bir problem olsun, çalacağınız kapının sendikanız olduğunu unutmayın.

Yakında karşılayacağımız mübarek Ramazan ayının siz değerli üyelerimiz, aileleriniz, milletimiz ve tüm İslam âlemi için hayırlar getirmesini temenni ederim. Sendikamızın düzenleyeceği iftarlarda Hava-İş ailemizin kıymetli bireyleri olan sizlerle bir araya gelmekten memnuniyet duyacağım.

ALİ KEMAL TATLIBAL

HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI


Önceki Mesajlar

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar

Son Eklenen Haberler

Haber Thumbnail

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

Rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan-ı Şerif’i geride bırakırken sevgi, saygı ve yeni umutların güç bulacağı bir bayramı daha idrak ...

Devamını Oku
Haber Thumbnail

Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

Birlik, beraberlik ve kardeşlik sofralarında buluştuğumuz Ramazan-ı Şerif'in son günlerine yaklaşırken, Kadir Gecesi'ne ulaşmanın huzurunu, ...

Devamını Oku
Haber Thumbnail

28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi

Ocak ayında başlanan 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 19.03.2024 tarihinde karşılıklı olarak anlaşılarak sonlandırılmış ve imza alt...

Devamını Oku