Genel Başkanımızın Ocak 2017 Dönemi Mesajı

Değerli Üyelerimiz,

Sahsım ve sendikamız Hava-İş adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyor, çalışma hayatının hem güvencesi hem de sürükleyici gücü olan sendikal hareketi, önce ülkem, vatanım, bayrağım inancıyla, birlik ve beraberlik temeliyle taşıdığımız bu onurlu yolda bize destek olan herkese yürekten teşekkür ediyorum.

Emeğiyle hayatını kazanan, alın teriyle geçimini temin eden, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınma yolunda en büyük gücü olan emekçi kardeşlerimin, sorumlu temsilcisi olarak, çalışma yaşamının daha iyi standartlara ulaşması için, 3 yıldır sizlerin de desteğiyle, meşru ve hukuki her alanda mücadelemizi yürütmekteyim.

Teknik A.Ş.’nin adaletsiz olarak metal iş koluna geçirilmiş olmasından ötürü üye kaybı yaşamış olmamıza karşın, 13 bin üye ile devraldığımız Hava-İş ailemizde, şu an sayısı 20 bini geçen her bir üyemizi tek tek önemsiyor ve dinliyoruz. Uzman ekibimle sendikamıza ulaşan her soru ve öneriyi dinliyor, çalışmalarımızı sizlerden gelen geri bildirimler neticesinde şekillendiriyor ve bu doğrultuda ilerliyoruz.

28 Mart 2016 tarihinde, gece gündüz demeden çalışarak gerçekleştirdiğimiz pazarlıklar neticesinde, Türk Hava Yolları A.O. ile imzaladığımız 25. dönem Toplu İş Sözleşmesi ve akabinde imzaladığımız ek protokollerle, yıllardır değişiklik yapılmayan sözleşmede, üyelerimiz lehine eklemeler ve değişiklikler yaparak kazanımla sonuçlandırdık. Tüm bu eklemeleri, sosyal haklardaki artışları, olumlu değişiklikleri web sitemizde yayımlanmış olan toplu iş sözleşmesi ve ek protokoller bölümünde inceleyebilirsiniz. Çalışanların beklentilerini karşılayarak elde ettiğimiz bu kazanımlarla yetinmeyeceğimize emin olabilirsiniz. Ücret komisyonunda görüşülen konular arasında şef ve kabin amiri tazminatları, kıdem ve intibaklar, ücret skalaları, tablolar, dispeçer uçuşları yer alan konular arasındadır. Komisyona ilişkin gelişmeleri sizlerle ivedilikle paylaşacağız. Söz verdiğimiz gibi birer birer tüm sorunlara çözüm üretiyor ve uzlaşma yoluyla çözümlerimizi icraata dönüştürüyoruz.

Emeğin, hak mücadelesinin reklamı olmaz düşüncesiyle hareket etmemizden ötürü, kazanımlarımızın yeterince duyulamamasını, sendikamızın bir eksiği olarak görmekteyiz. Yönetime geldiğimizden bu yana üyelerimizi, aileleriyle birlikte toplamda 7 bin kişiyi, motive ve bilgilendirme amaçlı Abant’ta İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimine götürdük, 5 bin civarı üyemizin İngilizce Kurs ücretlerini karşıladık, 6 bin civarı üyemizle iftar yemeklerimizde bir araya geldik. Otel nöbetlerinin kaldırılmasını sağladık, ilk defa sözleşmeye engelli üyelerimizin hakları ile ilgili madde eklenmesini sağladık, sosyal haklarda ciddi artışlar elde ettik, uçuşta süt iznini 1 yıldan 2 yıla çıkarıp, uçuş personelinin süt izni süresince talep etmesi halinde ayda maksimum kırk saat limitli, yerel saatle sabah 08:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında gerçekleştirebilmesi olanağını sağladık. 305 arkadaşın işe geri dönüşlerini sağladıktan sonra Anadolu’da da çeşitli istasyonlarda işten çıkarılan 19 kişinin işe dönüşünü sağladık. Çok kısa sürede; diğer sendikaların sözleşmeleri ve eski dönem Hava-İş sözleşmeleri ile kıyaslandığında en yüksek zaman oranlarına imza attık. Yaptıklarımızla yetinmeyecek, her zaman sizlerin daha fazlasını elde etmesi için uğraşlarımızı devam ettireceğimizden şüpheniz olmasın.

2016 yılı içerisinde biz sendikal hak mücadelesi verip, bize başvuran her bir üyemizin sorununa çözüm üretmeye çalışırken, milletçe çok daha büyük bir mücadeleye atıldık. Art arda gerçekleşen terör saldırıları ve 15 Temmuz akşamı vatan hainlerinin kalkışma girişimleri karşısında, iç ve dış düşmanlara karşı, zor koşullarda birbirimize kenetlenerek, birlik ve beraberlikten aldığımız güç ile gözümüzü kırpmadan uğruna canımızı feda edeceğimiz vatan sevgimizle, Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bütünlüğü ile ülkemize, demokrasimize, milli irademize karşı gerçekleşen bu tip saldırılara boyun eğmeyecek kudrete sahip olduğumuzu tüm dünyaya karşı bir kez daha ispat ettik.

15 Temmuz akşamı millet irademize karşı yapılan darbe girişiminin daha ilk saatinde, Hava-İş Sendikası olarak tavrımızı kesin ve net olarak yayınlayarak darbe girişiminin karşısında dik duruşumuzu sergiledik, demokrasimizi kesintiye uğratacak faaliyetlere hep birlikte, milletçe müsamaha göstermeyeceğimizi belirttik. Üyelerimizle birlikte alanlara çıktık. İşçi sınıfı demokrasinin yanında yer aldığı, meydanlarda, sokaklarda ortaya koydu. Anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddederken, demokratik hukuk devletinin yanında olduğumuzu belirtiriz. Demokrasimizi daha da geliştirmek, insan, sendikal hak ve özgürlüklerini korumak, ekonomimizi güçlendirmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak üzere çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz.

2012 yılında sosyal tarafların görüşü alınarak yürürlüğe giren 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na rağmen, işçilerin sendikalara üye olması ve toplu iş sözleşmesi hakkına erişmesi ve özellikle grev hakkının kullanımı noktasında halen sorunlar bulunmaktadır. Sendikalara üye olan işçilerin işten çıkarılmasına karşı kesin çözüm getirilebilmiş değildir. Yaygınlaşan taşeronlaşma ve esnek çalışma biçimleri örgütlenmeyi daha da zorlaştırmıştır. Sendikal hak ve özgürlükler önündeki tüm engeller, bütün anti-demokratik hükümlerin kaldırılması, demokratik bir çalışma düzeni kurulması için bugün de, yarın da direnmek ve kazanmak için her daim hazırız.

Örgütlenmek, ortak çıkarlar temelinde, ortak hedefler için birleşmek demektir. 54 yıldır işçi hakkı için direnen Hava-İş, örgütlenme çatısını son yıllarda genişleterek direnişini sürdürmektedir. Emeğiyle geçinenlerin tüm sorunlarına kalıcı çözümler bulana kadar, ideallerimizden vazgeçmeden, özümüzden kopmadan, yozlaşmadan, sorumluluklarımızı unutmadan, onurlu mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

ALİ KEMAL TATLIBAL

HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI


Önceki Mesajlar

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar

Son Eklenen Haberler

Haber Thumbnail

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Milli Bağımsızlığımızın, Demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin öncüsü ve güvencesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. Yıl dö...

Devamını Oku
Haber Thumbnail

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

Rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan-ı Şerif’i geride bırakırken sevgi, saygı ve yeni umutların güç bulacağı bir bayramı daha idrak ...

Devamını Oku
Haber Thumbnail

Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

Birlik, beraberlik ve kardeşlik sofralarında buluştuğumuz Ramazan-ı Şerif'in son günlerine yaklaşırken, Kadir Gecesi'ne ulaşmanın huzurunu, ...

Devamını Oku