Genel Başkanımızın Ocak 2016 Dönemi MesajıDeğerli Üyelerimiz, Öncelikle şahsım ve sendikamız adına, tüm üye çalışanlarımızı sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Sizlerin seçimi ile yönetime geldiğimiz 8 Aralık 2013 tarihinden bu yana amaç ve ilkelerimizi gerçekleştirme doğrultusunda vermiş olduğumuz sözleri tek tek yerine getirmeye aynı azim ve inanç ile devam etmekteyiz. Destek ve takdiriniz ile yönetime gelişimizin 2. yılını tamamladığımız bu zaman diliminde, bildiğiniz üzere hepimiz adına yeni hak ve imkanların kazanılmasına vesile olacak Türk Hava Yolları ile imzalayacağımız Toplu İş Sözleşmesi hazırlık aşamalarına girmiş bulunmaktayız.

Yegane amaç ve isteği siz emekçi üyelerimizin memnuniyetini sağlamak olan sendikamız, varlığını ve istikrarını yine sizin desteğiniz ve inancınızdan alacağının bilincindedir. Toplu İş Sözleşmesiʼnin hepimiz adına zengin ve içerik itibari ile tatmin edici olması bu anlamda sendikamız adına büyük önem arz etmektedir.

Söz ettiğimiz hedeflerin yerine getirilmesine yönelik olarakToplu İş Sözleşmesi çalışmalarımıza tüm hızı ile devam etmekteyiz. Eski Toplu İş Sözleşmesi dönemleri boyunca sözleşme içeriğinin çok fazla değiştirilmemiş olduğunu ve sözleşme metninin uygulama aşamasında yönetici ve amirler tarafından yapılması muhtemel yorumlara açık bırakıldığı sendikamız tarafından gözlemlenmektedir. Amacımız Toplu İş Sözleşmesinin hedeflenen değerde uygulanmasını sağlamak için gerekli hukuki düzenlemelerin hukuk danışmanlarınızın da katkısı ile yapılmasıdır. Buna yönelik olarak siz sendika üyelerimizin hepsinin talep ve arzularına erişmek amacı ile gerek Anadolu il temsilcilerimiz gerekse de İstanbul temsilcilerimiz ile toplantılar düzenlemekteyiz. Bahsi geçen bu toplantılar ile sizin taleplerinizin yeni Toplu İş Sözleşmesiʼnde ses bulmasını sağlayacak, işveren nezdinde varlığımızı sizin istekleriniz doğrultusunda göstereceğiz. Sözleşme metni ile yapacağımız radikal değişiklikler bizleri daha nitelikli ve verimli bir sendika dönemine götürecektir.

Toplu İş Sözleşmesi sendikalı çalışan ile sendikasız çalışan arasındaki farkı ortaya koyacaktır. Özellikle ʻuçucu personelʼ sıfatına haiz çalışanlar açısından, iş kanununa tabi olmamalarından kaynaklı olarak mahrum kaldıkları hakları geri kazanabilme yolu toplu iş sözleşmesinden yararlanmaktan dolayısı ile sendikalı olmaktan geçmektedir. Bu sözleşme yeni dönemde, sendikalı olmak adına kendinizden ekonomik olarak yaptığınız feragatin hakkını verebilecek nitelikte bir hale gelecektir.

Her ne kadar Teknik A.Ş. çalışanı üyelerimizin metal iş koluna geçirilmiş olmasından dolayı üye kaybı yaşamış olsak da sizin desteğiniz ile yeniden güçlenmekte, hali hazırda taşımacılık iş kolunda hizmet vermekte olan siz üyelerimiz sayesinde üye sayımızı arttırarak yolumuza devam etmekteyiz. Tüm bu hal ve durumların varlığında dahi üye sayısını 7 bin arttırarak 20 bine ulaştıran sendikamız mevcut durumunu güçlendirerek yoluna devam etme gayesindedir. Yeri geldiği için değinmek isteriz ki Yargı kararlarına ve ülkemizdeki hukukun üstünlüğüne saygımız ve inancımızın sonsuz olmasına rağmen hepimizi hukuka güvende zora bırakan bu karar sonucunda en büyük zararı görecek olan THY Teknik A.Ş. çalışanlarına üzgün olduğumuzu söylemek isteriz. Ancak haklı davamızın takipçisi olmaya devam edecek, bu anlamda hakkımızı işinin ehli avukatlarımızla birlikte Anayasa Mahkemesinde ve AİHMʼde arayacağız.

Emin olmanızı isteriz ki bizler sizin sahip olduğunuz işin güvencesini sağlamak ve emeğinizin karşılığını almanıza yardımcı olmak için buradayız. Hiçbir üyemiz yoktur ki bir diğerinden daha farklı veya ayrıcalıklı bir muamele görsün. Bizler için hepinizin emeği ve işine duyduğu ihtiyaç ve iş güvenliği aynı derecede önem ve değere sahiptir. Bu doğrultuda hukuki boyut da son gücümüze kadar yanınızda olacağımızı bilmeniz bizim için büyük önem arz etmektedir.

Bu sebeplerledir ki yönetimi devir aldığımız tarihten itibaren üyelerimiz için birçok çalışma yürütmekteyiz. Tüm üyelerimizin katılımına açık Ücretsiz İngilizce Kursları başlattık. Anlaşmalı olduğumuz kurslarda üyelerimizin kurs üyelerimizin kurs ücretlerinin tamamı sendikamız tarafından karşılamaktadır.

THY bünyesinde iki yüze yakın engelli üyemiz bulunmaktadır. Engelli üyelerimizi hem daha yakından tanımak, hem sorunlarına daha vakıf olup çözüm önerileri geliştirmek amaçlı bir komisyon oluşturduk.

Üyelerimizi iş güvenliği konusunda bilinçlendirmek konusunda her ay Abantʼta tüm üyelerimizin katılımına açık İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz.

Tüm bunlarla yetinmeyip ITF - International Transport Workersʼ Federation (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ile irtibat halinde olup, sadece Türkiyeʼde değil, Dünyaʼda taşımacılık sektöründe meydana gelen gelişmeleri yakından takip etmeye başladık. Bununla beraber Lufthansa Havayolları çalışanlarının üye olduğu sendika olan Verdi Sendikası ve Pilotların üye olduğu Cockpit Sendikası ile iletişime geçip Avrupaʼdaki sendikal faaliyetler ve çalışma koşullarına ilişkin bilgi alışverişinde bulunma planlarımızı en yakın zamanda uygulamaya başlayacağız.

Tüm bu gelişmeler ile birlikte Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ bünyesinde devam eden örgütlenme çalışmalarımız tam gaz devam etmektedir. En yakın zamanda Pegasus bünyesinde de toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlayacağımızı siz üyelerimize duyurmaktan gurur duyarım.

Bu ve bunlar gibi tüm faaliyetlerimize ilişkin bilgilerin yer aldığı, örgütlenme çalışmalarımız, gelecek planlarımız, üyelerimiz için yapmakta olduğumuz etkinlikler, sendikamız ve sendikacılık anlayışının gelişmesine yönelik olarak hukuki ve sosyal alanda izlediğimiz yol ve gelişmeleri sizlere aktarmak ve haberdar etmek amacıyla düzenli olarak çıkacak bu Hava-İş Dergisini hazırlamış bulunmaktayız.

Birlikte çıktığımız bu yolda birlikte, aynı güç ve inanç ile devam ettiğimiz sürece büyük başarılar elde edeceğiz. Bizim inanç ve güç kaynağımız sizlersiniz. Sayenizde azmettiğimiz bütün büyük hedefleri gerçekleştirecek, çok daha iyi ve hayırlı günler göreceğiz.

Kazancınızın bereketli olmasını diler, sizin, ailenizin ve sevdiklerinizin sıhhat ve afiyetini Yüce Rabbimʼ den niyaz ederim.

Sevgili üyelerimiz,

Yönetime gelir gelmez bazı kesimler bize “sarı sendika, bunlar yönetimin adamı” gibi yaftalar yapıştırdı. Biz kimsenin adamı değiliz, biz çalışanların adamıyız. Bunu Toplu İş Sözleşmesiʼnde ispatlayacağız. Bizim kimin adamı olduğumuzu, kimin yanında durduğumuzu herkes görecek. Hakkımızı son kuruşuna kadar alacağız.Bunu da Toplu İş Sözleşmende göreceksiniz. Bizim sizden tek isteğimiz var o da bize güvenmeniz.

Sevgili arkadaşlar, size bugüne kadar verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız. Sizden tek isteğimiz var o da duyumlarla hareket etmemeniz ve bizi değil sadece hak olanı savunmanızdır. Biz yaptığımız işten ve hak olanın yanında olduğumuzdan eminiz. Dolayısıyla hak savunmanız bizim için kafidir.

ALİ KEMAL TATLIBAL

HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI


Önceki Mesajlar

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar

Son Eklenen Haberler

Haber Thumbnail

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

Rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan-ı Şerif’i geride bırakırken sevgi, saygı ve yeni umutların güç bulacağı bir bayramı daha idrak ...

Devamını Oku
Haber Thumbnail

Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

Birlik, beraberlik ve kardeşlik sofralarında buluştuğumuz Ramazan-ı Şerif'in son günlerine yaklaşırken, Kadir Gecesi'ne ulaşmanın huzurunu, ...

Devamını Oku
Haber Thumbnail

28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi

Ocak ayında başlanan 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 19.03.2024 tarihinde karşılıklı olarak anlaşılarak sonlandırılmış ve imza alt...

Devamını Oku