Basın Bildirisi

February 26, 2020

Pegasus Hava Yollarının 5 Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanında gerçekleşen kazası ile ilgili olarak Kaptan Pilot arkadaşımız hakkında başlatılan soruşturmada tutuklama kararı verilmesi tüm havacılık camiasını derinden yaralamıştır.

Henüz kaza ile ilgili soruşturma tam olarak tamamlanmamış ve kazanın nihai raporu resmi olarak açıklanmamışken tutuklama işleminin gerçekleşmesi, kamuoyunda var olan kaza ve kırımın yegâne sorumlusu Pilotlardır algısını güçlendirmekte, yaşanan kazanın tüm ayrıntılarıyla aydınlatılmasına mani olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki kaza kırım sonucunda başlatılan soruşturmalar; salt kişileri suçlamak ve hedef göstermek amacıyla değil, yaşanan kaza ve kırımların önlenmesi için dersler çıkarılmasını ve önleyici tedbirler alınmasını amaçlamalıdır. Ancak geldiğimiz durumda kazanın yaşandığı andan itibaren ulusal basında ve sosyal medyada yer alan yayınlarda Kaptan Pilot ve İkinci Pilot kamuoyu nezdinde kazanın ana sebebi olarak hedef gösterilmiştir. Bu durum yapılacak olan kaza soruşturmasına gölge düşürmektedir.

Verilen bu tutuklama kararı kanunlarda öngörülen tutuklama tedbirinin uygulanması için gereken şartların hiç birini taşımamaktadır. Somut olayda, kazaya ilişkin delillerin çoğu toplanmış olup karartılacak herhangi bir delil yoktur. Kaptan Pilot arkadaşımızın kaçma şüphesine ilişkin hiç bir emare yoktur. Olayın meydana geliş şekli, mevcut delil durumu ve kazanın nihai raporu sonucu ortaya çıkacak kusur durumları Kaptan Pilot arkadaşımızın lehine değişebilecek iken bu hususlar gözetilmeden tatbik edilen tutuklama kararının vicdanları yaraladığını bir kez daha belirtmek isteriz. Bununla birlikte havacılıkta gerçekleşen bu tip kazaların tek bir nedene bağlı olmadığı, pek çok hatanın bir araya gelerek zincirleme sebepler neticesinde sonuçların meydana geldiği gerçeği de unutulmamalıdır.

Bu karar ile kamuoyu nezdinde kaza anından itibaren suçlu konumuna düşürülen Kaptan Pilotun hastaneden taburcu edildikten hemen sonra apar topar savcılığa sevk edilmesi ve akabinde tutuklanmış olması sürecin başından itibaren yürütülen algı operasyonuna maalesef katkı sağlamıştır.

Yaşanan bu süreç göstermektedir ki verilen bu karar mesleklerini onurla ve şerefle sürdürmekte olan Pilot meslektaşlarımızın karar verme ve inisiyatif kullanma kabiliyetlerini zedeleyecek ve uçuş emniyetini olumsuz etkileyecektir.

Hava-İş Sendikası olarak sürecin takipçisi olduğumuzu ve ilgili meslek kuruluşları ile birlikte Kaptan Pilot arkadaşımıza her türlü desteği vermek üzere hazır olduğumuzu bir kez daha beyan ederiz. Yüce Türk adaletinin de alınan bu karardan bir an önce döneceğini ümit ediyoruz.

Buradan bir kez daha yaşanan bu elim hadisede hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralı olarak kurtulan vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun!

DEVAMI

Kokpit Yıllık İzin

DEVAMI

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat'ı Ziyaret Ettik

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar