Adalet İsteriz

12.11.2022 00:00

Değerli Üyelerimiz;

Primler ile ilgili yaptığımız açıklama sonrasında THY A.O Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’ın Ekip Terminalini ziyaret etmesini olumlu karşılamaktayız. Yaşanan hayal kırıklığını yerinde görme gayretini takdire şayan buluyoruz.

Kokpit ve Kabin Ekibi üyelerimizin primlerle alakalı olan rahatsızlıklarına dair “bu primleri sizlere vermeseydik 2 adet uçak alırdık” beyanı THY A.O yetkililerinin, üyelerimizin içinde bulunduğu duruma ne kadar uzak olduğunun en önemli göstergesidir. Ayrıca primleri verirken en önemli amaçlarının aidiyeti arttırmak olduğunu sananlar unutmamalıdır ki aidiyet sadece maddiyat ile kazanılan bir olgu değildir. İşverenin aidiyeti arttırmak adına yapması gereken sadece primleri vermek değil sosyal hayatlarına da yansıyacak kazanımlar sunmaktır. 

Yaptığı açıklamada gönül alması; en azından üyelerimizin yaşadığı hayal kırıklığını giderecek açıklamalar yapması beklenirken tabiri caizse “dağ fare doğurmuştur”. Kazanılmış hakkımız olan Pazar Mesaileri davası ile ilgili mahkeme öncesi çalışanlara vermiş oldukları sözleri unutarak, istinafa gitme kararını üyelerimize “gururla” duyurmuştur. Bu hareket aidiyet beklenen üyelerimizde işverenin süreci uzatmak için yapmış olduğu bir salvo olarak algılanmıştır. 

Sendika olarak aylardır Toplu İş Sözleşmesi ile garanti altına alınmış olan uçuş görev süreleri, dinlenme süreleri, adaletli uçuş programlarının yayınlanması, ekiplerin kümülatif yorgunluklarını azaltıcı uygulamalar konusunda yapmış olduğumuz görüşmelere net bir cevap vermeyen şirket yetkilileri maalesef konu hakedilmiş promosyonlar ve pazar mesaileri olunca gayet net cümleler kurabiliyorlar. Kârı üyelerimizle ve çalışanlarla paylaşmak ne kadar takdire şayan ise de adaletle paylaşmak da meziyet ister. Sosyal adaletten ve kültürümüzden dem vuranlar üyelerimizin haklarını gasp etmeye gelince kendini toplumdan ve kültürden soyutlayarak “görmedim duymadım bilmiyorum” perdesinin arkasına saklanıyorlar. Pazar Mesaisi davası öncesi üyelerimizle bir buluşma gerçekleştiren Genel Müdür mahkeme kararına uyacaklarını beyan etmesine rağmen Yönetim Kurulu Başkanı net bir dille istinafa gideceklerini beyan edebiliyor. Yetmiyor maaş promosyonları ile ilgili soruya “emekli olunca alırsınız” cevabı verebiliyor.

Buradan kendilerine bir kez daha sesleniyoruz;

 
- Üyelerimiz almış oldukları primlerin 10.000 TL daha fazlasını değil adil dağıtımını istemektedir.
- Üyelerimiz adaletli uçuş programları istemektedir.
- Üyelerimiz yoğun geçeceği belli olan 2023 yılında TİS ile güvence altına alınan haklarının gasp edilmemesini istemektedir.
- Üyelerimiz Ekip Planlama Başkanlığı, Kabin Hizmetleri Başkanlığı, Uçuş İşletme Başkanlığı gibi birimlerin günü kurtarmak adına uyguladıkları keyfi uygulamaların son bulmasını istemektedir.
- Üyelerimiz 2020 yılından beri hukuksuzca ellerinden alınan Pazar mesaisinin bir an önce geçmişe dönük ödenmesini ve eski uygulama ile devam edilmesini istemektedir.
- Üyelerimiz, kendi kazançları üzerinden THY A.O ve bankaların elde etmiş oldukları kârdan hakları olan banka promosyonlarını iştirak şirketlerinde olduğu gibi almak istemektedir. 
- En önemlisi de üyelerimizin her biri, alacağınız 2 adet uçaktan ve edeceğiniz kârdan daha değerli görülmek istemektedir.

İşveren yetkilileri bilmelidir ki aidiyeti arttırmak üyelerimizin kabinde, kokpitte ve yerde gülümseyerek görevlerini yerine getirmeleri isteniyorsa üyelerimizin tek yetkili sesi olan sendikamız ile mutabakata vararak sorunlara adil, şeffaf, iş barışını sağlayıcı çözümler konusunda pozitif adımlar atılmak zorundadır.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.


Saygılarımızla

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Haber Thumbnail

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürkü Rahmetle Anıyoruz

DEVAMI
Haber Thumbnail

Adaletsiz Dağıtılan Primler

DEVAMI
Haber Thumbnail

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar