Aidat Kesintisi Hakkında

August 7, 2020

Değerli Üyelerimiz,

İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte bugün bir kez daha THY'nın iş bilmez yöneticileri sayesinde kötü bir güne uyandık. 5 aydır sırtını Devletimize yaslayarak, üyelerimizin halini düşünmeden, üyelerimizi komik rakamlara mahkûm eden basiretsiz yöneticiler, KÇÖ boyunca sizlere yapacağı her ödemeyi gün gün, saat saat, hatta dakika dakika hesaplayıp son kuruşuna kadar kesintiler yaparken, sanki kendi kesesinden verir gibi ve sanki her üyemiz maaşlarını tam alıyormuşçasına aidat kesintisi yapmıştır.

Ana tüzüğümüzün 7. maddesinin A bendinde belirtildiği üzere sendikaya üye olanların ödeyeceği üyelik aidatı, aylık ücretinin yüzde bir buçuğudur. (%1,5) Hesaplama çıplak ücret ( Kıdem ücreti + İş (Uçuş) Tazminatı üzerinden yapılır. Sosyal haklar ve diğer ödemeler bu hesaplamanın dışında tutulur.

Üyelerimizin Temmuz 2020 bordrolarında açıkça görülüyor ki, sendika aidat kesintisi bordrodaki kıdem ücreti ve iş uçuş tazminatı üzerinden değil, üyelerimizin 30 günlük çalışma ile elde edeceği kıdem ücreti ve  iş uçuş tazminatı üzerinden hesaplanarak yapılmıştır. Yapılması gereken kesinti ile yapılan kesinti arasindaki farkların, ivedilikle üyelerimizin hesabına yatırılması gerekmektedir. Tabi, her yıl şirketin kesesinden vip hac-umre yapanların, pandemi yüzünden bu sene hac yapamamaları kafalarını karıştırmış olacak ki,  sizlerin de gördüğü üzere, süreç boyunca sizlerle aramıza nifak tohumları sokmak, siz değerli üyelerimizi bize düşman etmek için her türlü hukuksuzluğa başvuranlar yine kirli oyunlar sergilemektedir. Artık işveren çizmeyi aşmıştır. Arkasında bir güç olduğunu zanneden ancak sadece bulunduğu kurumun itibariyle adım atabilen bu gürûhun bizleri kışkırtarak hukuksuzluğa sevketme gayretlerini boşa çıkaracağız. Hava-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi bu kirli oyunları bozup siz değerli üyelerimizin mağduriyetini en kısa sürede ortadan kaldıracağız. Unutmayınız ki tüm bu kirli oyunlara rağmen bugünlerin sonucunda kazanan siz değerli emekçi kardeşlerimiz olacaktır.

Gece anlaştıkları protokol maddelerinden sabah vazgeçen,  sendikalarına destek olmak adına bizleri ziyaret eden üyelerimizi korkutmak ve yıldırmak için hukuksuz olarak verdikleri uçuş durdurma cezalarını kaldırmayan, bu konuda başlattığımız idari ve hukuki sürece henüz cevap vermemiş olan işveren;  yaptığı bu uygulamayla üyelerimizle sendikamızın arasını açmaya yönelik kurduğu tuzağı açıkça gözler önüne sermektedir. Provokasyon amaçlı olduğunu düşündüğümüz bu işlemi kınıyoruz.   Son olarak siz değerli üyelerimizin bilmesini isteriz ki; sendika aidat kesintileri maaşlar hesaba yatmadan işveren tarafından yapılmakta sonrasında ise yasal sürede sendika hesabına aktarılmaktadır. İşverene resmi yazı ile gönderdiğimiz yapılmış olan bu fazla kesintinin Ağustos ayı içerisinde üyelerimizin hesaplarına iade edilmesini aksi takdirde hukuki süreci başlatacağımızı sizlere de buradan duyuruyoruz.

 

İşveren yetkilileri unutmasınlar ki oturdukları koltuklar gelip geçicidir, bâki olan emektir.

 

Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

- Acı Kaybımız -

DEVAMI

Arabulucu Süreci

DEVAMI

Acı Kaybımız Kaptan Pilot Aytekin BEŞİR

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar