Tarihin En Kötü Bayramı

July 31, 2020Değerli üyelerimiz,

İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde elimizden geldiğince sizlere süreci tüm açıklığıyla anlatmaya gayret ediyoruz. Ancak sizlerinde takip ettiği üzere gündem sürekli olarak değişmektedir. Kifayetsiz ve muhteris işveren yöneticileri tarafından verilen sözler tutulmamakta, mutabık kalınan anlaşma maddeleri dahi değiştirilmekte ve sizleri açlık sınırının altına itecek teklifler sunulmaktadır.

Siz değerli üyelerimize dün gece saatlerinde duyurduğumuz gibi Sayın Genel Başkanımız Ali Kemal TATLIBAL ile THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker AYCI ihtilafa sebep olan hususlar için bir araya gelmiştir. Yapılan bu görüşmede dün sizlere duyurduğumuz maddeler üzerinde mutabık kalınmış, yapılması planlanan maaş indirim anlaşması için masada olan oranları konuşmak üzere 30.07.2020 Perşembe günü bir araya gelinmesi ve görüşmelerin devam etmesi planlanmıştır.

Üyelerimizi belirsizlikten kurtarmak için tüm iyi niyetimizle yürüttüğümüz bu görüşmeler nihayetinde mutabık kaldığımız maddeler yerine 30.07.2020 Perşembe günü sabah saatlerinde tarafımıza aşağıda bulunan protokol metni iletilmiştir. Bu metinde önceki gece mutabık kalınan maddeler olmadığı gibi 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki kazanımlardan da vazgeçilmesi yönündeki teklif sürekli uzlaşı için çabalamamıza  rağmen bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Üyelerimizin kaybettiği refah ortamını tekrar tesis etmek üzere elimizi taşın altına koymuş olmamıza rağmen gün içerisinde işveren tarafından bizlere bildirilmeden tek taraflı olarak görüşmelere son verilmiş olması üyelerimizin ve sendikamızın sabrını taşırmıştır. Yaptığımız duyurularla belirsizlikten kurtulma ışığını gören, aileleri ile huzurlu ve mutlu bir bayram yaşamanın arifesinde olan üyelerimiz işverenin yayınladığı bu duyuru ile şirkete olan tüm aidiyetlerini yitirmiş durumdadır.

Şahsi hırsları, kibir veya egolarından dolayı bizlerle uzlaşmaya yanaşmayan ve üyelerimize THY ailesinin en kötü bayramını yaşatan işveren yetkilileri bilsinler ki artık uzlaşmacı olması gereken kendileridir. Çünkü açlık sınırının altına itmeye çalıştıkları THY emekçisi üyelerimizin şirkete olan tüm aidiyetlerini yıktıkları gibi üye ile Sendikamız arasını açmak için oynadıkları oyun boşa çıkmıştır. Bu oyunu boşa çıkararak işveren ile yürüttüğümüz görüşmeler esnasında 100'lerce üyemiz Sendika Genel Merkezimize gelerek desteklerini iletmişlerdir. Fiilen yanımızda olamasalar da ülkemiz ve dünyanın dört bir tarafından üyelerimiz; telefon ve mail yoluyla desteklerini iletmişler ve emekçinin alın terini hiçe saymaktan başka bir amaç taşımayan bu teklif karşısında Sendikamızın yanında dimdik durduklarını beyan etmişlerdir.

Hayatlarını riske atarak pandemi süreci boyunca çalışan emekçi üyelerimizi ev kiralarını ödeyemeyecek, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak, ailelerini sefalete sürükleyecek anlaşmalara zorlayan işveren karşısında Hava-İş Ailesi olarak dimdik duracağımızı bildiririz. Üyelerimizin bu süreçte verdiği destekten ötürü teşekkür eder, Tüm üyelerimizi bundan sonraki süreçte birliğimizi pekiştirmek adına hep beraber omuz omuza durmaya davet ediyoruz.

İşverenin bu yaklaşımı üyelerimizi belirsizlik ortamına tekrardan sürüklemiş ve bayram sevincini yaşayamamalarına sebep olmuştur. İşveren yetkililerinin dayanışmadan, anlayıştan, bayramın manevi ikliminden uzak bu tavırla bu mübarek günleri nasıl idrak edeceğini merak etmekteyiz. Bu vesile ile tüm üyelerimizin kurban bayramını en içten dileklerimizle kutlar bayramın milletimize hayırlar getirmesini temenni ederiz.Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)Benzer Haberler

Seni Sendika Korur !

DEVAMI

25. Dönem TİS İkinci Oturum

DEVAMI

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat'ı Ziyaret Ettik

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar