Temmuz Zammı

20.06.2023 00:00

Değerli Üyelerimiz;

Bilindiği üzere; 27.Dönem Toplu İş Sözleşmesi gereği 2. Yıl 2. Altı ay ücret zammı, TÜİK 2003=100 temel yılı tüketici fiyatları Türkiye geneli Haziran 2023 indeks sayısının Aralık 2022 indeks sayısına göre değişim oranına ilave olarak %1 olarak hesaplanacaktır.


Ancak gelişen ekonomik şartlar ve önümüzdeki Toplu İş Sözleşmesi dönemi öncesi çalışanların refah seviyesini artıracak yeni adımlar atılması zaruri bir ihtiyaç olmuştur. Bu minvalde, işveren ile yapılan toplantılarda, ücret zamlarında revize yapılması gerekliliği iletilmiştir. Yıl içerisinde aralıklarla THY A.O. tarafından dağıtılan prim ödemeleri her ne kadar üyelerimizde geçici bir memnuniyet oluşturmuş ise de, kalıcı olarak refah seviyesini yükseltecek bir adım olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı, Temmuz ayı itibariyle yapılacak yeni maaş düzenlemeleri ve asgari ücret artışı ile; asgari ücret net olarak 8.510 TL’den 11.402 TL’ye yükseltilmiş, en düşük memur maaşının ise net olarak 12.632 TL’den 22.000 TL’ye yükseltileceği açıklanmıştır. Bu iyileştirmeler ışığında, Temmuz’da yapılacak maaş zammı, üyelerimizin refah seviyesini koruyacak ve geliştirecek oranlarda iyileştirilmelidir.

Bu revize talebimize, işverenden makul bir yaklaşım bekliyor, prim dağıtmak yerine sürekliliği olan yaklaşımların sergilenmesinin; aidiyeti, adil paylaşımı, verimliliği ve en önemlisi de iş barışını olumlu yönde etkileyeceğini bildirir, tüm üyelerimize saygılarımızı sunarız.


Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)
Yönetim Kurulu

Benzer Haberler

Haber Thumbnail

Babalar Günü Kutlu Olsun

DEVAMI
Haber Thumbnail

31 Mayıs Dünya Kabin Memurları Günü Kutlu Olsun

DEVAMI
Haber Thumbnail

Acı Kaybımız - İbrahim Yılmaz

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar