Taipei Yatı Görevlerinde Harcırah Verilmesi Hususu

21.09.2022 00:00

Değerli Üyelerimiz,

Tayvan devlet otoritelerince belirlenen kurallar sebebiyle uçuş ekiplerinin odalarından çıkmasının yasak olduğu Taipei’de yatı görevinde bulunan üyelerimizden geri bildirimler almaktayız. Yapılan geri bildirimlerinizde yatı görevinde bulunan uçuş ekiplerine şirket tarafından harcırah verilmediği konusu yoğun olarak dile getirilmektedir.

Geçmiş dönemde “Covid-19 Salgını” nedeniyle harcırah ödemesi yapılmayan meydanlar için Sendikamız ile THY A.O arasında bir çok yazışma ve görüşme yapılmıştır. Konu İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu toplantılarına taşınmış ve harcırah verilmeyen meydanlar konusu için ayrı gündem başlığı olarak ilgili şirket birimleriyle görüşmeler yapılmıştır. Bu girişimlerimiz sonucunda ülkelerdeki Covid-19 kısıtlamaları devam etmesine rağmen Taipei hariç diğer tüm meydanlarda harcırah konusu düzeltilmiştir.

Tayvan tarafından belirlenen kurallar sebebiyle üyelerimiz zor koşullarda yatı görevi yapmakta ve şirket tarafından otelde yiyecek teminin yapılması bahanesiyle harcırahlarının verilmemesi üyelerimizi mağdur etmektedir. Bu ülkedeki yiyecekleri tüketemeyen bir çok üyemizin, masraf yapmak suretiyle yiyeceklerini ülkeye kendileri getirdikleri hususu da ayrı bir konudur.

Ülkedeki odadan çıkma yasağı ve şirket tarafından harcırah verilmemesi sonucunda üyelerimiz Taipei yatı görevlerine gitmek konusunda ciddi motivasyon eksikliği yaşamaktadır. Bu ülkede harcırah verilmemesinin ekiplerin motivasyon durumu da göze alındığında aslında bir kazanç olmadığı görülecektir.

Halen uygulanmaya devam eden harcırah kısıtlamasının bir an önce kalkmasını, geçmiş yatı görevlerinde yaşanan mağduriyet sebebiyle Covid-19 tedbirlerinin ülkemizden kalktığı günden itibaren günümüze kadar yapılan Taipei seferlerinde görev yapan üyelerimizin harcırah ödemelerinin yapılmasını talep etmekteyiz.

Konuyla ilgili resmî yazımızı işverene gönderdiğimizi ve konunun takipçisi olacağımızı siz değerli üyelerimize bildirmek isteriz.

Emniyetli uçuşlar dileriz.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Haber Thumbnail

Pazar Mesaileri 4. Duruşması Daveti

DEVAMI
Haber Thumbnail

İSG Uçuş Kurulu Ağustos Ayı Görüşülen Konular ve Alınan Kararlar

DEVAMI
Haber Thumbnail

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar