65 Yaş Üstü ve Kronik Haslığı Olan Personelin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanması

April 8, 2020

Değerli Üyelerimiz,

Çalışma Bakanlığı ve İŞKUR Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde 65 Yaş Üstü ve Kronik Rahatsızlığı olan çalışanlarında Kısa Çalışma Ödeneği programından yararlanabileceği tarafımıza bildirilmiştir. Ayrıca İŞKUR web sayfasında bulunan Kısa Çalışma Ödeneği Sık Sorulan Sorular kısmına bu çalışanlarında Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabileceği açıkça belirtilmiştir.  (https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi )

08.04.2020 tarihinde işverene 65 Yaş Üstü ve Kronik Rahatsızlığı olan çalışanların bu uygulamadan yararlanabileceği ve aksi durumun ise Kısa Çalışma Ödeneği mevzuatına aykırı bir hareket olduğu iletilmiştir. İşverenin  iyi niyetten uzak, çalışanları bu zor günlerde mağdur etmeye yönelik uygulamasından dönmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Kısa Çalışma Ödeneği mevzuatının tanımış olduğu hakkı üyelerimizi mağdur etmek pahasına uygulamaya devam eden işveren bu konu hakkında yanlış kararından dönmediği takdirde İŞKUR ve ilgili bakanlıklar nezdinde gerekli girişimleri yapacağımızı siz değerli üyelerimize beyan ederiz.


Saygılarımızla,

Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu

Benzer Haberler

Maya Estetik

DEVAMI

Yönetim Kurulumuzun Türk-İş Konfederasyonumuza Ziyareti

DEVAMI

Acı Kaybımız - Cem Şehit

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar