8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde 2000 Ağaç Dikiyoruz

04.09.2014 09:38

8 Mart 1857’de ABD’nin Newyork kentinde daha iyi çalışma koşulları isteyen dokuma işçilerinin uyguladıkları grevde çıkan yangında ölen 129 kadının anısına 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2.Enternasyonale bağlı Kadınlar Toplantısında alınan karar gereği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü tüm dünyada kutlanmaktadır.

    Ülkemizde Dünya Kadınlar Günü, 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlamakla beraber etkin ve düzenli kutlamalar 1984 yılından buyana çeşitli kadın örgütleri ve sivil toplum örgütleri tarafından yapılmaktadır.

    Hava-İş Sendikamızın yeni Yönetim Kurulu, Dünya Emekçi Kadınlar Gününü bu yıl farklı bir etkinlikle kutlamaya karar vermiştir.

    Tema Vakfıyla yapılan protokol gereği üyemiz kadınlar adına Balıkesir Kepsut’da 2000 adet ağaç dikilecektir. 

    Sendikamız kadın üyelerimiz adına böyle bir ormanın oluşturulmasının emekçi kadınlarımıza en büyük hediye olacağını düşünmektedir.  İstedik ki bir dikili ağacımız olsun. Bir hatıra ormanımız olsun.

    Doğa, çevre ve yeşilliğe büyük önem verilmesi bir ülkede yaşayan insanların sağlığı, iklim ve su rejiminin düzenli olması onbinlerce yılda teşekkül eden toprağın korunabilmesi, ağaç ve bitki örtüsü ile yakından ilgilidir. 

    “Dünyayı yeşertip canlı tutan fidanlar, toplumu canlı tutan ise kadınlardır”. Ağaç dikmenin sayısız faydasıyla birlikte kutsal bir görev olduğunu biliyoruz. 

    Çalışma hayatına ilişkin birikmiş, unutulmuş tüm sorunların çözümüne yönelik adımlar atmak bizim en temel hedeflerimiz arasındadır.

    Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü cinsiyet ayrımcılığının kaldırıldığı ve kadın sorunlarının çözüme kavuşacağı günlere vesile olması dileğiyle, başta üyelerimiz olmak üzere tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarız. 


                                                                                                      Ali Kemal TATLIBAL
                                                                                          HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI

Benzer Haberler

Haber Thumbnail

Eğitim Akademimizde Eğitimlerimiz Başladı

DEVAMI
Haber Thumbnail

Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi

DEVAMI
Haber Thumbnail

Sendikamıza Kutlama Ziyaretleri Devam Ediyor!

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar