Uçuş Personeli Yıllık Ücretli İzin Tarihleri

November 9, 2016

Sayın Üyelerimiz,

2017 yılı, yıllık izin planlaması için sendika yöneticilerimiz ve temsilcilerimizin, THY Ekip Planlama Başkanlığı ile gerçekleştirmiş olduğu izin komisyonlarında, uçucu personelin izinlerinin, bazı kriterlere ve öncelik esaslarına göre planlanması konusunda mutabakat sağlanmıştır.

Geçtiğimiz yıldan itibaren yasa gereği aktif olarak  oluşturulan izin komisyonlarında, uçucu personelimiz için yıllık izin kriterleri belirleme ve planlanmasında uygulama ve denetleme yetkisi sendikamız ve ekip planlama başkanlığına aittir. Bu konuda başka hiçbir birimin yetkisi yoktur. Amacımız tüm personelimizin yıllık izinlerinin adaletli ve en etkin şekilde planlanması ve kullandırılmasıdır. Bu amaçla katıldığımız izin komisyonlarında temsilcilerimiz, siz değerli üyelerimizin moral ve motivasyonunu attıracağını düşündüğümüz bazı öneri ve teklifleri komisyonlarda sunmuşlardır. Bu tekliflerimizin birçoğu karşılıklı iyi niyet ve mutabakatla kabul edilerek önümüzdeki yıl itibari ile uygulamaya başlanacaktır. Ancak bazıları ise sistem alt yapısının gerekli sürede hazır olamayacağı gerekçesi ile 2018 yılından itibaren uygulamaya konacak şekilde karara bağlanmıştır. Bu sene uygulanacak yeni değişiklikler şunlardır ;

1- 2017 yılı içerisinde yarı yıl tatili tüm personelin maksimum kullanabilmesi için iki parçaya bölünmüştür. Bir kısım personel yarıyıl tatilinin birinci haftasında, diğeri ise ikinci haftasında kullanacak şekilde planlama yapılacaktır. Ayrıca ilk öğretim çağında çocukları olan ailelere (çocukların yaşı 5-15) ilave puan verilerek, yarı yıl tatilinin amacına uygun olarak ilköğretim çağında çocukları olan üyelerimizin öncelikle planlanması yapılacaktır. İlköğretim çağında çocukları olmayan ve eşleri öğretmen olan veya bu tarihler arasında özel sebeplerle izin talep eden üyelerimize de kontenjan dahilinde bu tarihler arasında izin planlanacaktır. Eğer yukarıdaki şartları sağladığı halde bu tarihler arasında izin planlanamayan üyemiz olursa itirazları halinde, itiraz komisyonunda durumları tekrar değerlendirilerek gerekiyorsa manüel planlama ile durumları düzeltilecektir.

2- 2017 yıllık izinlerinin tamamı aynı yıl içinde diğer yıla taşmadan kullandırılacaktır (eğer bu konuda aksi bir talepte bulunulmamışsa).

3- Kesin izin tarihleri belirlendikten sonra Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yazlık izin planlanamayan üyelerimize, talep etmeleri halinde ve ekip planlama aylık planlama ihtiyaçlarına bağlı olarak tamamına olamasa da, yapılabildiği kadar büyük bir kısmına ay sonu – ay başı 3 veya 4’er gün birleştirilerek hemen her üyemize yaz döneminde en az bir hafta izin yaptırabilmeyi planladık.

NOT: Önümüzdeki aylarda bu konuyla ilgili müracaat tarihi konusunda sizlere ilgili bilgi maili ayrıca gönderilecektir.

Sevgili üyelerimiz, ekip planlama ile görüştüğümüz, ancak sistemsel alt yapı nedeni ile 2017 yılı, yıllık izin planlamasına dahil edilemeyen, ancak 2018 yılından itibaren ekip planlama tarafından yıllık izin kriterlerine dahil edilebilecek tekliflerimiz de şunlardır;

1- Yılık izin prosedürünün yeniden düzenlenerek mevcut yasalara uygun hale getirilmesi,

2- Yazlık ve kışlık izinlerin 15 Nisan – 15 Ekim tarihler arasında 6’şar aylık dönemlere ayrılması,

3- Kış izninin çalışanın kendisinin talebi halinde (1 Ocak-15 Nisan ve 15 Ekim – 31 Aralık) tarihleri arasında ikiye bölünerek kullanılabilmesidir.

 

Değerli üyelerimiz, yıllık izinlerin itiraz sürecinin tamamlanmasının ardından toplanacak yıllık izin itiraz komisyonunda, sendikamızın komisyon üyesi temsilcileri ve ekip planlama komisyon üyeleri, tüm itirazları tek tek inceleyerek gerekli görülen düzeltmeleri belirlenen gerekli kontenjanlar dahilinde yapacaklardır. Bu konu ile ilgili gerek duyduğunuz tüm itirazlarınızı tanımlanan yasal süre içerisinde (10 Kasım 2016 saat 23:59’a kadar) yapmanızı ve sendikamıza da bilgi maili göndermenizi rica eder, sağlıklı ve emniyetli uçuşlar dileriz.

Uçuş Personeli Yıllık Ücretli İzin Tarihleri Form Linki:

http://havais.org.tr/tr/ucus-personeli-talep-edilen-izin-tarihleri/

Benzer Haberler

İftar Davetlerimiz

DEVAMI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

DEVAMI

Bursa, Edremit ve Çanakkale İstasyonları Üye Ziyaretleri

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar