Son İkaz

May 20, 2017

Değerli Üyelerimiz;

Bu duyurumuzda sizlere Toplu İş Sözleşmemizin bazı hükümleri hakkında bilgi vereceğiz. 

Madde 95: Kokpit ve Kabin Personeli ile ilgili Hükümler

  • Amaç

Uçucu ekiplerle ilgili aşağıdaki düzenlemelerin genel amacı, uluslararası standartlar kapsamında uçuş emniyeti ve güvenliğini esas alan, biriken yorgunluğu önemseyerek bu konuda önlemler almaya yönelik düzenlemeler sağlamaktır.

  • Genel Hükümler
  1. Bu konuda toplu iş sözleşmesinin aşağıdaki hükümleri ile imza tarihinde yürürlükte olan THY A.O. ortaklık yönetmeliklerinin/prosedürlerinin mevcut hükümleri uygulanır.

Bu toplu iş sözleşmesinin veya Ortaklık ilgili yönetmeliklerinin/prosedürlerinin düzenlediği hükümler konusunda, ilgili resmi mercilerce yürürlüğe konulmuş veya konulacak her türlü yasal mevzuatla ilgili olarak; bu mevzuatlarda aynı konuda farklı düzenleme olması halinde sadecepersonel lehine olanı uygulanır.

95.maddenin amacında da yazılı olduğu gibi; TİS uçuş ekipleri için temel olarak Uçuş Emniyetini düşünmekte ve bu kapsam içerisinde uçucu personelin THY A.O. için en emniyetli uçuşu yapabileceği şartların sağlanmasını hedef almaktadır. En yetkili merciler tarafından imzalanmış bu sözleşme yürürlüktedir.

Aynı maddenin devamında da açıkça belirtildiği üzere; ilave bir protokol yapılmadığı sürece her türlü yasal mevzuatın ancak personel lehine olan kısmı uygulanabilir.

Yukarıda yazılı sözleşme maddeleri, üyelerini temsilen Hava-İş Sendikası yönetimi ile THY A.O. yönetimi arasında imzalanmıştır.

Buna göre;

Hali hazırda, Part A’da dahi yer almadığı halde uygulamaya konulmuş olan SHT-FTL ile ilgili uygulamalar, ancak personel lehine olan içeriklerde geçerlidir. Ek protokol oluşturulana kadar TİS maddeleri yok sayılamaz ve uygulanma zorunluluğu vardır.

Uçuş İşletme ve Kabin Hizmetleri Başkanlığı yöneticileri söylemlerinde, Ekip Planlama Başkanlığı ise yapmış olduğu planlamalarda ve söylemlerde, TİS maddelerinin geçersiz olduğunu dile getirmektedirler. Ayrıca itirazda bulunan personele verilen cevap maillerinde bu usulsüzlüğü açıkça ifade etmektedirler.

Toplu İş Sözleşmesinin geçersiz olduğunu ifade eden ilgili birimlere an itibariyle mahkeme kanalı ile haklarımızı anlatacağız.

“TİS’e aykırı yapılan planlamalar ve uygulamalara karşı herhangi bir önlem alınmadığı taktirde yorgunluk sebebi ile yaşanacak kaza ve olaylardan ilgili tüm birimler sorumludur. Altına taraflarca imza atılan Toplu İş Sözleşmesi’nin her bir maddesinin arkasında durulması zorunluluktan öte, bir akit, bir söz, bir NAMUS’tur. TİS sadece maaş zammı ve birtakım maddi kazançlar değildir. Uçucu personelin emniyetli ve medeni bir şekilde uçmasını hedeflemektedir. TİS altına imzanızı atmış siz Sayın Yöneticiler TİS’e sahip çıkmaktan hem THY A.O. hem de milletimiz adına sorumlusunuz. Yarın yaşanacak bir kazada, kaybedilecek bir canın dahi bedelini asla ödeyemeyiz.”

THY A.O.’nın ve ülkemizin 2016 yılında yaşamış olduğu zor dönemde en fazla özveriyi göstermiş olan personelin, yönetimden ilave hiç bir talebi yoktur; tüm isteği, zaten uygulanması gereken TİS kurallarına uyulmasıdır. Ortaklıktan ayrılan personelin kaybı sadece sayısal kayıp değil, havacılıkta en önemli emniyet faktörlerinden biri olan TECRÜBENİN KAYBIDIR. THY, Personeline sahip çıkmalı ve ülkemizin gurur kaynağı olan Türk Hava Yollarını el birliği ile layık olduğu yarınlara taşımada öncü olmalıdır.

Toplu İş Sözleşmesine aykırı görev planlamaları ve tebliğleri kabul etmedikleri için ceza-i yaptırım, ücret kesintisine maruz kalan üyelerimizin, yasal haklarının aranabilmesi için ivedi olarak bildirim@havais.org.tr adresine mail göndermelerini rica ederiz. Sizlerden gelecek geri bildirimler ile hukuki işlemler başlatılacaktır. Üyelerimize, Toplu İş Sözleşmesine aykırı tebliğde bulunan personele de şahsi sorumluluk taşıdıklarını hatırlatırız. Taşıdığı sorumluluğa dayanarak diğer davalara ek olarak TİS’e aykırı tebliğde bulunan personel için de tarafımızdan yasal işlem başlatılacağını belirtiriz.

Benzer Haberler

Yeni Dönem - New Era

DEVAMI

Son İkaz

DEVAMI

Babalar Günü

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar