Seçime Dair

12.10.2017 00:00

Değerli üyelerimiz; sizlere içinde bulunduğumuz, sendikamızın delege seçimleri ve Kasım ayında yapılacak olan Sendikamız Genel Merkez Genel Kurul Seçimleri öncesinde bazı bilgiler vermek istiyoruz:

Öncelikle sendikamızın kanunlar çerçevesinde yürütmüş olduğu süreç içerisinde yapılan tüm işlemler ve uygulamaların Yüksek Seçim Kurulu, Çalışma Bakanlığı Yetkili Personeli ve Sendikamız avukatlarının koordinesinde yürütülmekte olduğunu bilmenizi istiyoruz. Bunun dışında seçim süreci boyunca şu ana kadar hiç bir muhalif adaya veya gruba en ufacık incitici, aldatıcı veya kırıcı söz veya eylemde bulunmadık. İstedik ki tüm üyelerimiz hür iradeleri ile diledikleri tarafa oylarını huzurlu bir şekilde kullansınlar. Ancak sizlerin de şahit olduğunuz süreçte, maalesef karşı tarafta olan bazı şahıslar THY çalışanı bile olmayan, dışarıdan destek aldıkları üçüncü şahıslardan aldıkları yanlış bilgi, talimat ve direktiflerle hareket etmektedirler. Sendika mevcut yönetimi olarak bizlerin huzur içerisinde yürütülmesi için çaba sarf ettiğimiz seçimleri engellemek ve baltalamak adına bu şahıslar her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa da hiç tereddüt etmeden başvurmaktadırlar. Bu yaptıkları amiyane tabiriyle belden aşağı vurmaktır ki bu da aynı camiada olduğumuz hiç kimseye yakışmaz. Biz kimsenin aklında farklı algılar yaratmamak ve hiç kimseyi incitmemek adına ne bu yapılanlara karşılık verdik, ne de hiçbirinin aleyhine en ufak bir açıklama yaptık. Bu bizim hiçbir şeyi bilmediğimiz, hiçbir şeyi görmediğimiz anlamına gelmez. Hakkımızda aleyhimize karşı yürütülen yalan yanlış bilgiler ve iftiralarla dolu karalama kampanyalara karşı en güzel cevaplarımızı hukuk yoluyla birçok defa verdik ve önümüzdeki günlerde sonuçlanacak diğer davalarla ve Kasım ayında yapılacak genel kurulda da en güzel cevaplarımızı vermiş olacağız. Bugüne kadar farklı mahkemelerden alınmış iftira ve hakaret içerikli haberlerin erişimlerinin engellenmesine ilişkin bazı kararları aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

https://www.airlinehaber.com/hava-isten-feto-imamina-servet-odenmis/
ANKARA 2.SULH CEZA HAKİMLİĞİ 2017/7796 D.İŞ

https://www.airlinehaber.com/uye-aidatlarinin-izini-suruyoruz-hava-is-uygura-99-513-lirayi-neden-odedi/ 
ANKARA 4.SULH CEZA HAKİMLİĞİ 2017/5403 D.İŞ

https://www.youtube.com/watch?v=79oTDc5C310 (ULUSAL KANAL EMEK DÜNYASI PROG.)
BAKIRKÖY 5.SULH CEZA HAKİMLİĞİ 2017/4609 D.İŞ

https://www.airlinehaber.com/hava-is-anadolu-pendik-subeden-cok-sert- bildiri/
İSTANBUL 12.SULH CEZA HAKİMLİĞİ 2017/3865 D.İŞ

http://www.airnewstimes.com/hava-is-ve-havada-ucusan-paralar-38080-haberi.html
İSTANBUL 12.SULH CEZA HAKİMLİĞİ 2017/3865 D.İŞ

http://www.dinihaberler.com/guncel/thy-imami-gorevden-alindi-h87127.html
İSTANBUL 14.SULH CEZA HAKİMLİĞİ 2017/3448 D.İŞ

https://www.airlinehaber.com/hava-isten-ucus-temsilcilerine-ikinci-maas/
BÜYÜKÇEKMECE 3.SULH CEZA HAKİMLİĞİ 2017/3538 D.İŞ

Hava iş yönetimi olarak geçtiğimiz dönemde çok kötü koşullar içinde olan ve yaklaşık 3.7 milyon TL borçla devralmış olduğumuz sendikayı, tamamen eski yapısından kurtarıp her alanda gerçek bir sivil toplum örgütü haline getirmek için tüm gayretlerimizi sarf ettik. Hemen her alanda sendikamızın tüzüğünün ve imkânlarımızın elverdiği ölçüde de elimizden gelen birçok şeyi başardık. Bu yaptıklarımızı şöyle sıralayabiliriz:

1- Sendikanın önceki dönemden kalan tüm borçları ödendi.
2- 305 arkadaşımız tekrar işe aldırıldı.
3- Anadolu istasyonlarında işlerini kaybeden personelin tekrar işe dönüşü sağlandı.
4- Her iki TİS’te 5000’er TL. temettü alındı.
5- TİS’lerde diğer sendikaların aldıkları zam oranlarının her zaman üzerinde zamlar alındı.
6- Uçuş personeli için otel nöbetleri kaldırıldı.
7- Uçuşta süt izni 1 seneden 2 seneye çıkarıldı. Uçuş personelinin süt izni süresince talep etmesi halinde ayda maksimum kırk saat limitli, yerel saatle sabah 08:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında gerçekleştirebilmesi olanağını sağlandı.
8- Abant’ta talep eden üyelerimize ISG eğitimleri verildi, üyelerimiz bu eğitimlere aileleri ile katılabilme imkanı buldular.
9- 24 saat tebliğ kuralı tekrar revize edilerek personel lehine uygulanabilir hale getirildi.
10- Kabinde uygulanan UDS uygulaması kaldırtıldı.
11- Kabin hizmetlerinin yanlış hesabı sonucu işten çıkarılması düşünülen 1000’den fazla kabin memurunun işini kaybetmesi önlendi.
12- Yıllık izin kurulları oluşturtularak izinlerin eşit ve hakkaniyetle planlanması sağlandı.
13- Şubat tatillerinde çocuklu ailelerin birer hafta süreyle yıllık izin kullanmaları sağlandı.
14- Ekip yemeklerinin tekrar normale döndürülmesi sağlandı.
15- Yatı otel seçimlerinde ilgili birimlerin yanında kokpit ve kabinden birer temsilci olması kabul ettirildi (ancak uçuş işletme sadece bir kaptanla bunu uygulamaya koydu).
16- Hastalık hallerinde 4 saat önceden bildirme ve protokolle de yanlış uygulanan Rotasyonun geri kalan kısmındaki para kesintisinin kaldırılması sağlandı.
17- Ekiplere eşit uçuş planlanması sağlandı.
18- Özellikle 1 Ocak 2017’den itibaren şirketin tek taraflı TİS ihlallerine karşı hukuk kuralları çerçevesinde bildirim, ikaz, noter ihtarı yapıldı, Mahkeme süreci ve yasal işlemler devam etmekte olup takibi sendikamızca yapılmaktadır.
19- Geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuzluklar karşısında şirketin talebi ve üyelerimizin çoğunluğunun isteği doğrultusunda ücret zamları revizesi protokolü yapıldı.
20- Tasarruf tedbirleri kapsamında azaltılan ve durdurulan bazı uçuşların ve destinasyonların tekrar açılması için şirkete doğru bilgilerin iletilmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılması sağlandı.
21- Uygunsuz planlamaların düzeltilmesi ve yapılan ücret kesintilerinin birçoğunun tekrar personele ödenmesi sağlandı.
22- Haksız yere şirketten çıkarılmak istenen birçok personelin disiplin kurullarında işten çıkarılmaları engellendi.
23- Dış hatlarda ekip odalarının olduğu yerdeki hekimliğin yıkılıp yenilenerek üyelerimize uygun hale getirildi.
24- Kokpit ve Kabinden uçuş temsilcilerinin sayılarının arttırılması ve etkin olarak çalışmalarının sağlanması
25- Kabinde görev yapan ve İngilizce notu yüzünden ücretsiz izne çıkarılan personele ücretsiz öğretmen ve dershane temin edildi.
26- İngilizce sınav notu nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan personelin tekrar işe dönüşleri sağlandı.
30- Yabancı dil eğitimi almak isteyen personele maddi destek yapıldı.
31- Yılbaşlarında ve Dini bayramlarda üyelerimize çeşitli hediyeler dağıtıldı.
32- Ramazanlarda üyemize ve ailelerine iftar yemeği programları yapıldı (yıllık yaklaşık 10.000 kişilik).
33- Konut kooperatifi kurulmasına öncülük ederek ilk etapta 700, ikinci etapta da 500 üyemizin konut sahip olması sağlandı.

Sendika Yönetimi olarak, üyelerimizden aldığımız aidatların tekrar en etkili şekilde üyelerimize dönmesi ve onların menfaatleri doğrultusunda kullanılmasını, temel prensiplerimizden biri olarak her zaman uyguladık ve bundan sonra da uygulamaya devam edeceğiz. Bu harcamalar konusundaki iftira ve spekülasyonlara gelince şunu söylemek istiyoruz; isteyen tüm üyelerimiz gelip sendika muhasebe bölümümüzden istediği bilgiyi alabilir. Biz tüm muhasebe kayıtlarımızı ve kontrollerimizi kanunun bize verdiği sürelerden daha kısa sürelerde yetkili Yeminli Mali Müşavirlere ve ilgili otoritelere denetlettiriyoruz, bu raporları da arzu eden üyelerimizle paylaşabiliriz. Her zaman söylediğimiz gibi elinde aleyhimize belge olan kim varsa lütfen sosyal medyaya ve muhalif organizasyonun kirli emellerine alet ettikleri haber sitelerine gitmek yerine önce Yüce Türk Adaletine gitsin, sonrada eğer haklı ise istediği yere gidebilir. Ama aslı astarı olmayan yalan bilgilerle, mahkemenin yayın yasağı olan belgeleri elden ele dağıtarak veya bir sayfayı üç parçaya bölerek yayınlamak son derece aşağılık ve alçakça bir harekettir. Biz bütün bunların hesabını tek tek ilgili şer organizasyonundan hukuk yoluyla sorup en ağır cezaları almaları için elimizden geleni yapacağız.

Şimdi gelelim seçimlerden bir ay önce sendika yönetimine aday olduklarını açıklayan muhaliflere; bu arkadaşlar adaylıklarını açıkladıkları günden itibaren her fırsatta THY’de çalışmayan, sendika üyesi bile olmayan şahıslardan aldıkları destek ve direktiflerle insanların kafasını karıştırıp algı yaratmak için her yolu, her iftirayı ve yöntemi kullandılar. Biz daha önce de söylediğimiz gibi ortak kararımız gereği karşı taraf aleyhinde hiçbir söz ve beyanda bulunmamıştık, ancak bizim bu tavrımızı bile suistimal etmeye ısrarla devam eden bu kişilere buradan bir kaç soru sormak istiyoruz.

1- Gerçek amacınız nedir?
2-Madem sendikacılığa, hak ve özgürlüğe bu kadar saygılısınız ve değer veriyorsunuz neden sendikanın daha önce yayınladığı sendika üyesi olmayanların, sendikal haklardan faydalanamayacağı duyurusundan sonra ve yaklaşık 1 yıl önce sendikalı oldunuz, bunca yıl aklınız neredeydi?
3- THY’de yıllarca görev yaptınız. Özellikle FTL ile başlatılan TİS ihlalleri ve haksızlıklar konusunda bir defa bile olsun yazdığınız raporunuz veya müracaatınız oldu mu?
4- THY’de uçtuğunuz süre boyunca hiç SKPK uyguladınız mı, eğer uyguladı iseniz bunu yapma kararını verirken hiç sizinle görev yapan Kokpit ve Kabin ekiplerine sordunuz mu?
5- Dışarıdan destek gördüğünüz insanlardan talimat ve direktifler de alıyor musunuz?
6- Aldığınız talimat ve direktifleri uygulamakta tereddüt ettiğinizde veya yapmadığınızda sizi azarlıyorlar mı?
7- THY içinde sizi bulup ikna eden, bu yola sokan arkadaşınızın asıl amacını ve niyetini gerçekten biliyor musunuz?
8- Bu arkadaşınız kendisi emekli sandığından (4C’li) olduğu ve kanun gereği işçi sendikasına üye olamayacağı halde neden tüm Sendika seçimlerinde baş aktörlerden biri olmaya çalışıyor? Devlete ait olan e-devlet uygulaması bile sendikaya üye olmasına izin vermezken neden sendika seçimlerine katılmamasının sebebi olarak bizi suçluyor?
9- Geçen Sendika seçimlerinde Gökkuşağı Hareketinin, THY içindeki maillerinin diğer personele ulaşmasını ahlaksızca kim engellettirmiştir?
10- Yine bu 4C’li arkadaşınız geçen seçimlerde talimat aldığı abisi ile birlikte dönemin THY Yönetim Kurulu Başkanına giderek, Uçuş İşletmede çok güçlü olduklarını ve çeşitli yalanlar ile THY yöneticilerine Gökkuşağı delegelerini tehdit ettirmiş midir? Daha da vahimi geçen seçimde tehdit ettirenle, bizzat tehdit edilenler bu seçimde aynı listede buluşmuş mudur?
11- Bu arkadaşınızın tüm Pilvak, Talpa ve Sendika seçimlerine baş aktör olarak katılma ve karışıklık yaratma gayesinin sebebi nedir?
12- Vakfı, Sendikayı vs. karıştırmasının karşılığında THY’den ne bekliyor bu arkadaşınız?
13- Dışarıdan size avukatlık hizmeti sağlayan, basında iftira ve karalama kampanyası dahil birçok konuda destek veren sevgili akıl hocalarınız eski birer THY çalışanı mıdır? Avukat tutacak paranız olmadığı için mi Pendik eski Şube Başkanı ile aynı avukatı kullanıyorsunuz, yoksa size bu yönde talimat geldiği için mi?
14- Bu arkadaşlar THY’den neden çıkartılmışlardır?
15- En büyük destekçilerinizden birisi sevgili yazarınız, okullarından staj yapmak için THY’ye gelen stajyer genç kızlara cinsel taciz suçu işlemiş midir?
16- Anadolu’da bir şubede, yıllarca şubeye gitmeden başkanlık yapan kişinin ve arkasına sığındığı bazı marjinal grupların sendikadan ilişkilerinin ve nemalanmalarının kesilmesi sizi rahatsız ediyor mu?
17- Bu adamlarla bağınız nedir ki size avukat desteği bile veriyorlar?
18- Bugüne kadar hayatınızda hiç yüz kızartıcı bir suç işlediniz mi? Bu konuda mahkemece aleyhinize verilmiş bir karar var mıdır?
19- Şayet varsa bundan dolayı sizin dernek veya kurumlarda yöneticilik yapmanıza engel bir durum var mıdır?
20- Bu konuda sizi tanıyan ve konuyla ilgili belgeleri ile birlikte açıklama yapabilecek birileri olabilir mi?
21- Seçim sandıkları açılmadan önce sizinle iki ayrı toplantı yapıldı ve Sendika Yönetimi size şayet gerçek amacınız uçucuların haklarını korumaksa ve bunda da samimi iseniz gelin birlikte çalışalım ve hatta sizi Sendika Genel Başkan Yardımcısı yapalım TİS masasına bölünmüş bir uçuş işletme yerine tek yumruk olarak oturalım, birlik olalım dediğinde ve yanınızdaki tüm aklıselim kaptanlar bu fikre katıldıkları halde, siz kabul ederseniz “bunu içerdeki arkadaşlarıma anlatırım ama dışarıdakilere anlatamam” demekle dışarıdaki kimlerden çekindiniz?
22- İzmir, Antalya ve diğer gittiğiniz tüm şubelerde daha önce hiç tanımadığınız insanlara yalan beyanlarda bulunarak THY yönetiminin sizi desteklediğini söylediniz mi?
23- THY yönetiminden kimin size destek verdiğini uçuş ekipleriyle de paylaşacak mısınız?
24- Çalışanı, üyesi olmadığınız ve delege adayı bile çıkartamadığınız halde bazı şube seçimlerine kanunen müdahil olma şansınız olmadığı halde zor kullanarak karışıklık yaratmak ve haber sitelerine de haber olmak için çeşitli yollar denediniz mi?
25- Bu seçim sürecinde hakkında iftiralar attığınız insanlarla hiç yüzleştirildiniz mi?
26- Gelecekte bir gün dönüp baktığınızda bu yaptıklarınızdan ve birilerince kullanılmış olmaktan üzüntü duyacak mısınız?
27- Bunca yıllık kariyeri ve saygıyı bu şekilde yanlış birileri için malzeme etmek sizce doğru mu?
Bu sorularımızı kendilerine bizzat sizlerin huzurunda sorduk. Bu soruları önce kendilerine sormalarını şayet bir açıklamaları varsa da yapmasını istiyoruz.
Sosyal medyada, basında, birilerini karalamak, onları kirletmek son derece gayri ahlaki bir davranıştır. Bu hiç kimseye ne yakışır ne de fayda getirir. Kanun ve tüzüğe uygun olan hiçbir eylem ve davranış ne sendika yöneticisi, ne temsilcisi ve ne de sendika çalışanı için suç teşkil etmez. Hukuk ve kanun bilmeden bir damla suda fırtınalar koparmaya çalışmak da insanlığa sığmaz. Sadece 2016 yılı içinde 120 toplantıya katılmış, boş günlerinin 75 tanesini bu toplantılarda geçirmiş ve aynı zamanda da tüm zamanını çalışanların telefonlarına ve maillerine cevap vererek geçiren ve her gün onlarca uçucunun sorunlarını çözmeye çalışan temsilcilerimizi de bu kirli oyunun içine çekmeye çalışanları ayrıca esefle kınıyoruz. Bu arkadaşlarımızın bu kadar fedakârlıklarının yanında uğradıkları maddi kayıpları her yıl yaklaşık sizlerin 2,5-3 aylık maaşınız kadar bunu da bilmenizi isteriz. Eğer bu konuda şüphesi olan varsa gelsin son 2 yıllık maaş bordrolarını dileyen muadili arkadaşla kıyaslayabiliriz. Bu arkadaşlarımız sizler için ellerini hem taşın altına sokup, hem de ceplerinden para verip sendikaya gelerek temsilcilik yapıyor ve sizlerin hakları için uğraşıyorlar. Ayrıca sizi destekleyen birçok uçuş işletme yöneticisi kaptan işe bile uğramadan veya bir çay içmek için uğrayıp çok yüksek ek görev ücreti alırken ses çıkarmayan sizler, 13500 uçucu üyenin hakkını savunmak ve bu nedenle oluşan mağduriyetini gidermek için Ana Tüzüğümüz çerçevesinde ödeme yaptığımız uçuculara hangi yüzle saldırırsınız? Sizin hiç vicdanınız ve ahlakınız yok mu?

Bu arkadaşlarımızı biz rast gele seçmedik, birçoğunuz kendilerini çok iyi tanıyorsunuz. Ne kadar sevildiklerini, ne kadar kaliteli, bilgili ve donanımlı olduklarını THY yönetimi dahil herkes çok iyi biliyor. Bu yüzdendir ki bu arkadaşlarımızı kirli tezgâhlarına meze etmek isteyenler bunun bedelini en ağır şekilde ödeyeceklerdir ve bu yaptıkları kimsenin yanına bırakılmayacaktır.
Değerli uçucu üyelerimiz, biz bu seçimlerde sizin mesajınızı çok iyi aldık. Bundan sonraki süreç her anlamda özellikle uçucu üyelerimiz için çok daha farklı ve etkin olacak. Biz sendika içerisinde bu konuda gereken tüm yapısal değişiklikleri en kısa sürede yapacağız. Üyelerimizle olan iletişim bağlarımızı çok yüksek düzeye çıkaracağız. Yaşanan aksaklık ve sorunların çözümü için kuracağımız sendika alt kurullarında en uygun çözümleri sizlere ulaştıracağız ve bir daha asla sendika ile çalışan üyelerimizin arasına hiçbir nifak ve şer odağının girmesine müsaade etmeyeceğiz. Genel kurulda yapacağımız tüzük değişiklikleri ile uçucu personelimizin sendikada daha çok temsil hakkının olmasını sağlayacağız. Yapmayı düşündüğümüz tüm projeleri sizlerin tam desteği ile başarıp gelecek yıllar için tam birlik ve beraberlik sağlamış, hem maddi ve hem de manevi olarak güçlü bir sendikayı hep birlikte kuracağız. Bundan sonraki süreçte de hiçbir kazanımı kaybetmeden tüm sendikal haklarımızı arttıracağız. Üyelerimiz aleyhine hiçbir prosedürü ve yönergeyi bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada kabul etmeyeceğiz.

Şu an THY içerisinde yüzlerce kaptanlık bekleyen 2.Pilot ve üst tipe geçmek için bekleyen kaptanımız varken dışarıdan direk kaptan alınmasını da tasvip etmiyoruz ve buna müsaade etmeyeceğimizi de ayrıca bilmenizi isteriz.
Sonuç olarak siz değerli üyelerimize şunları söylemek istiyoruz. Biz özellikle ülkemizin geçtiği bu zorlu süreçte hiçbir çalışanımızın üzülmesini, kırılmasını, sağlığını kaybetmesini istemiyoruz. Herkesin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde çalışmasını ve rızkını kazanmasını istiyoruz. Her türlü yalanı, iftirayı, bölücülüğü ve birilerinin kendi çıkarları için başkalarını kullanmasını da asla tasvip etmiyoruz. Birlik ve beraberlik içinde sağlıklı ve huzurlu yaşamak istiyoruz.

Buradan THY içindeki muhaliflere bilmeden destek olan sevgili kıdemli kaptanlarımıza şunları söylemek istiyoruz; içlerinden bazıları belki kısa bir süre içinde emekli olacaklar ama olan burada hayata yeni başlayan gencecik çalışanlara olacak. Daha fazla kaos yaratılmadan bir kez daha düşünüp kendilerine yakışanı yapmalarını ve uçucu personelin bu şekilde içeriden ve dışarıdan planlı bir şekilde aldatılarak, mesnetsiz algılara sebep olunup bölünmesinin yanlış olduğunu ve buna müsaade etmemelerini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.
Sizlere en derin sevgi ve saygılarımızla emniyetli ve sağlıklı uçuşlar diliyoruz.

Benzer Haberler

Haber Thumbnail

Genel Merkezimizin Uçuş Delege Aday Listesi

DEVAMI
Haber Thumbnail

Seçime Dair

DEVAMI
Haber Thumbnail

Genel Başkanımızdan Mesaj

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar