Hava Şehitleri Anma Günü

May 14, 2018

Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun ilk yıllarında hem Türk Hava Gücü’nün tanıtılması hem de İslam ülkeleri arasında bir dostluk ve yakınlaşma sağlamak amaçlarını taşıyan bir İstanbul-Kahire seferi düzenlenmiştir. İstanbul-Kahire uçuşunda 27 Şubat 1914’te şehit olan Yzb. Fethi ve Yzb. Sadık Beyler ile yine aynı uçuşta 11 Mart 1914’te şehit olan Tğm. Nuri Bey, Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk şehitleridir.

Bu ilk Hava Şehitlerinin anısına, İstanbul’un Fatih semtinde 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt 1916 yılında bitirilerek törenle açılmıştır. Bu anıtın açılışında yapılan tören, aynı zamanda Türk Hava Şehitleri için düzenlenmiş olan ilk anma günü olmuştur. 1926 yılında Hava Şehitleri’nin anılması için müstakil olarak tören düzenlenmeye başlanmıştır. 

İzmir’in işgal edilmesiyle Miralay Fethi ve gazeteci Tahsin ile beraberindeki dokuz kişinin şehit edildiği 15 Mayıs tarihi “Hava Şehitlerini Anma Günü” olarak kabul edilmiştir. 1935 yılından beri bugün “Hava Şehitleri Anma Günü” olarak anılır.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası olarak “Hava Şehitlerini Anma Günü” münasebetiyle, tüm Kahraman Hava Şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Göklerine sahip çıkamayan uluslar bağımsız olamazlar.


HAVA-İŞ YÖNETİM KURULU

Benzer Haberler

Değerli Üyelerimiz

DEVAMI

Yurtdışı İstasyonlarında Görev Yapan Üyelerimizin Maaş Kesintileri Hakkında

DEVAMI

8 Mart Kadınlar Gününü Üyelerimizle Beraber Kutladık

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar