Kim Zarar Görecek?

July 7, 2023

Değerli Üyelerimiz, 

Son günlerde yaşanan gelişmeler ışığında siz kıymetli üyelerimize ve işverenin her biri birbirinden muazzam öngörü ve analitik düşünebilen yetkililerine burdan da seslenmek istedik.

Malumunuz olduğu üzere 05.06.2023 tarihinde TİS gereği yapılacak olan zam oranı ve yapılması gerekenler hakkında bir duyuru yayınlamıştık. Bu talebimizi işverenle yaptığımız toplantıda da belirttik ve her ortamda dile getirmeye devam ediyoruz.
 
Taleplerimizin öncelikli gerekçeleri işçi ve memur maaşlarının yapılan düzenlemeyle minimum 22.000 TL seviyesine çıkartılmasıyla birlikte üyelerimizin de enflasyon karşısında refah seviyesini arttırma ve TİS haklarından feragat etmeden düzenlemeler yapmaktı. Ancak gelinen noktada işveren refah seviyesini arttırmaktan ziyade sadece günü kurtarmayı hedeflemektedir. Daha doğrusu yaklaşan genel kurul öncesi tiyatral tekliflerle üyelerimizi mutlu edeceğini tahmin etmektedir.

Yapılan ilk toplantıda da belirttiğimiz üzere TİS haklarımızı bir adım ileriye götürmeyecek tekliflere veya üyelerimizin maddi sıkıntılarını görmezden gelerek yapılacak her türlü geçici düzenlemeye karşı hiçbir adım atmayacağımızı belirttik. İşverenle yapılan toplantılarda tarafımızdan minimum %45 oranında zam istenmiştir. Ancak işveren Kıdem ve İş/Uçuş tazminatlarına eklenecek bir artışı kabul etmemiş, bundan önceki aylarda kullandığı metodu devam ettirerek belirli aylara yayılmış primler vermeyi teklif etmiştir. Bu primler her ne kadar üyelerimize nakdi kazanç gibi görünse de önümüzdeki aylarda başlayacak TİS görüşmelerinde zam kalemine dahil edilmeyerek üyelerimizin geleceğini çalmaktadır. Bu sebepten kendilerince %90 memnuniyet yaratacak tekliflerini kabul etmeyerek sofrada uzatılan tabağın bir taşıyıcısı haline gelmeyeceğiz. Üyelerimize yapılacak zam oranını kendi cebinden veriyormuş gibi algı yaratan işveren yetkilileri istedikleri kadar prim dağıtsınlar; üyemizin gerçek taleplerine kulak tıkadıklarının, er ya da geç yaptıkları hatanın farkına varacaktır. 90. yılını gururla kutladığımız dünyanın en iyi havayolları arasında yer alan bayrak taşıyıcımızın yetkilileri çalışan ücretlerinde düşük maliyetli havayolları ile benzer ücret politikasını gütmektedir.

Uçuş ve yolcu sayılarıyla her gün rekorlar kırmakla övünen işveren yetkilileri, üyelerimizin emeğinin karşılığını vermeye gelince kaotik hesaplar yapıyor, nerden kırparım nerden kar ederim ne kadar az veririm derdine düşmekle kalmayıp sosyal medya aracılığıyla da iş barışını bozan talihsiz mesajlar paylaşıyor. Biliniz ki üyelerimiz veya üyemiz olmayan diğer çalışanlar bahsi geçen rekorların gerçek kahramanıdır. Zira sizler bazı hesaplar peşinde koşarken tüm çalışanlar bu milletin gözbebeği şirketi göklere çıkarmakla, yolcuları memnun etmekle ve emniyetli bir uçuş gerçekleştirmekle uğraşıyor. Başarıların altında direkt imzası bulunan çalışanların bir kısmını ayırt ederek yapılan paylaşım yakışıksız ve kabul edilemez bir tavırdır. Hedef, çalışanların bir kısmını memnun etmek değil %100 memnuniyet sağlamaktır. Çalışanların emeğini göremeyen, başarıların kerametini kendi koltuğunda sananlara hatırlatmak isteriz, sizden öncekiler de başarılarla dolu hikayeler anlattılar, anlattılar ve gittiler. Ama çalışanlar hep burada mücadele edip ülkemizin gözbebeği bu şirkete ellerinden gelenin fazlasını yaptılar. Fedakarca çalışıp emeklerinin karşılığını almayı beklediler.

Bugün sendikasızlaştırmayı hedefleyen işveren yetkilileri bilmelidir ki önümüzdeki TİS görüşmelerinde Hava-İş Ailesi Biz Birlikte Güçlüyüz ilkesiyle üyelerimizin de vereceği destekle gasp edilmiş hakkını almak için sonuna kadar mücadele edecektir.

Hava-İş Ailesi

Benzer Haberler

TİS İhlallerine İlişkin Suç Duyurusu Hakkında

DEVAMI

Acı Kaybımız Burak GENÇÇELEBİ

DEVAMI

English Zenith

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar