Kabin Ekiplerimiz İçin Bilgilendirme

January 15, 2020

ŞİRKETİN MARKA YÜZÜ CEFAKAR FEDAKAR KABİN EKİBİ ARKADAŞIM;

Şirket tarafından 03/01/2020 tarihinde gönderilen mail ile Pazar mesaileri ile ilgili tek taraflı bir düzenleme yapıldığı çalışanlara duyurulmuştur. İlgili tarihten itibaren sendika olarak şirket tarafından yapılmaya çalışılan hak kaybına dair hukuki girişimlerimize başlamış, üyelerimiz ve basın nezdinde sesimizi duyurmak için 06/01/2020 tarihinde şirket genel müdürlük binası önünde üyelerimizin katılımıyla basın açıklaması yaptık.

Önümüzdeki günlerde siz değerli kabin ekibi arkadaşlarımızla hukuki süreçlere dair detaylı açıklamalar yapacağız.

Basın açıklamamızda belirttiğimiz gibi geldiğimiz süreç; keyfi uygulamalarla, işçinin alın terini, emeğini, özverisini ve şirkete aidiyetini hiçe sayarak, her zora girildiği anda çalışanın bilhassa da uçucu personelin kazancına göz diken bir yönetim anlayışı tarafından bu hale getirilmiştir.

Geçtiğimiz yıllardan itibaren özellikle kabin ekipleri üzerinde kurulmaya çalışılan korku imparatorluğu, kabin mensubu üyelerimizin sorunlarını dile getirmesinin önüne geçmiş, çalışanların barış ve huzur ortamını gün geçtikçe çekilmez hale getirmiştir.

Senelerdir uygulanmayan prosedürlerin devreye sokulması suretiyle çalışanların ücretsiz izne çıkarılması, boy-kilo ölçümlerinde yaşanan sıkıntılardan doğan hukuksuz uygulamalar dil sınavlarında yaşanılan hakkaniyetsizlik gibi sebeplerle birçok arkadaşımız geçtiğimiz yıllarda haksız yere uzun sürelerle ücretsiz izne çıkarılmışlardır. Şirket ile sendika arasında yapılan görüşmelerle yaşanan bu süreçler revize edilmiş mağdur olan arkadaşlarımız yaşanan bu olumsuzluklardan kurtulmuşlardır.

Aynı zamanda aylardır çözmek için elimizden gelen tüm emeği sarf etmemize, her toplantıda dillendirmemize rağmen şirket tarafından çözümü imkânsız hale getirmeye yönelik çalışmalar neticesinde girişimde bulunduğumuz birçok konu maalesef henüz çözüme kavuşturulamamıştır. Toplu İş Sözleşmesinde açıkça belirtilmesine rağmen çalışan menfaatini etkileyecek durumlara dair yapılacak olan prosedür değişiklikleri halen sendikaya bildirilmemekte, tek taraflı olarak değişiklikler hukuksuz olarak yapılmakta ve sonrasında üyelerimiz açısından maddi manevi hak kayıplarına sebep olmaktadır. Bu süreçte kabin ekiplerinin bağlı olduğu başkanlığın bu hukuksuz durum karşısında iyi niyetiyle bir çalışma yapacağını umuyoruz.

Geldiğimiz nokta da kabin ekibi arkadaşlarımızın özverisinin karşılığının bu olmadığını açıkça belirtmek isteriz. Üyelerimiz ailelerinden sevdiklerinden arkadaşlarından ayrı kalarak mesai sınırlamalarının üstünde uçuşlar yaparak gerekli tüm özveriyi gösterirken muhteris yöneticiler kabin ekiplerinin cebine göz dikerek üyelerimizin sadece maddi durumlarını değil aynı zamanda şirkete olan bağlılığını  sorgular boyuta getirmişlerdir.  Daha birkaç ay önce çalışan memnuniyeti anketi yaparak memnuniyet ölçme gayreti içerisinde olan şirket yöneticileri bu anketin hiçbir sonucunu kavrayamamış, üzerinde durması gereken konularda adım atmamıştır.

Kabin ekiplerimiz bu şirketin göz bebeğidir. Kabin ekibi operasyonun temel taşıdır. Şirket yöneticileri bir an önce farkına varmalıdır; kabin ekipleri, uçak içinde sadece  çay kahve servisi yapan memurlar veya amirler değil uçak emniyeti ve yolcu güvenliğini sağlayan, yolcularımızın uçuş esnasında yaşadıkları tüm olumsuzlukları bertaraf edebilen  ve  şirketin itibarı,  güler yüzü  ve asli unsurudur. Onlar karda kışta yağmurda bayramda tatilde özel günlerinde hayatının en güzel anlarında evi gibi bildiği uçakta yolcu emniyetini gözetmiştir. Uçakta bu vazifeyi görürken evde eşini çocuğunu bırakıp tamamen şirketine kendini adamış, ekip arkadaşlarını ailesi bilmiştir. Kabin ekipleri dünyanın dört bir yanında üniformayı ve bayrağımızı hakkıyla taşıyorken yöneticilerin lüks hayatıyla birlikte hukuksuz maddi hırsları bu şirkete bu şirketin çalışanlarına, kabin ekiplerinin şirkete olan aidiyetine ihanettir.

Kabin ekibi arkadaşlarımız şirketin belirlediği prosedürler nihayetinde operasyonu düzenli bir şekilde yürütmeyi başarmış yeni havalimanın geçiş sürecinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ekip bütünlüğüyle zorlukların üstesinden gelmiştir. Kabin ekibi üyelerimize bu prosedürlere riayet etmeleri gerektiği konusunu bir kez daha hatırlatarak prosedürleri (SOP) ilginize ve alakanıza tekrardan sunuyoruz.

 

  1. 70.002 Kokpit ve Kabin Ekiplerinin Karma Planlama ve Uçağa Geçiş Prosedürü’nde belirtildiği üzere ana üste;

    • Kabin amiri, ER seferleri tüm iç ve dış hat seferlerinde kabin ekibi üyesi eksik olsa dahi uçuş ekibini beklemeden ekibi ile birlikte uçağa geçer.

    • Kabin ekibi ile kokpit ekibinin uçuş öncesinde bir araya gelerek beraber uçağa geçme zorunluluğu yoktur.

  2. Uçuş ve kabin ekibi üyeleri uçakta tanışacak ve ekip brifingi; sorumlu kaptan pilot ve kabin amiri tarafından uçuş emniyet ve güvenliği ile operasyonel konuları da kapsamına alacak şekilde uçakta yapılacaktır. Ana üste uçağın hazır olmaması durumu kesinleşmiş ise ekip brifingi sorumlu kaptan pilot ile koordine edilerek yapılacaktır.

  3. Kemer ikaz ışıklarının yanmasıyla (alçalma ) birlikte tüm servis trolleyleri çekilecek yolcu ve uçuş emniyeti çerçevesinde alçalma hazırlıklarına başlanacaktır.

  4. Uçuş veya görev başlangıcı imza saati dar gövde uçaklarda 1 saat 15 dk, geniş gövde uçaklarda 1 saat 30 dakikadır.

  5. Tüm kabin ekipleri uçaklara yüklenen check-list ‘e uygun olarak çalışmalı ve tüm maddeler eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

  6. ASSCL maddeleri eksiksiz olarak yapılmalı ve uçak tiplerine göre arama sürelerine riayet edilmelidir.

                    

       Bahsi geçen standartlar Toplu İş Sözleşmesi ve Sivil Havacılık otoritesinin belirlediği kurallardır. Bu çerçevede çalışmak yolcu ve ekip emniyeti açısından son derece önemli olup siz üyelerimizi bu standartlara uymaya davet ediyoruz.

Bahsedilen bu kurallar sizin ne kadar önemli olduğunuzu gösterecek. Operasyonun kurallarla değil sizin özverinizle tam zamanında kusursuz ve emniyetli gerçekleştiğini gösterecektir.

                    

 

OTURDUKLARI MAKAMLARI SENİN ÖZVERİLİ ÇALIŞMANA BORÇLU OLDUKLARINI ANLATMA VAKTİ GELDİ ARTIK.

 

GÜCÜN SENDE OLDUĞUNU FARKET…


Saygılarımızla

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Acı Kaybımız

DEVAMI

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

DEVAMI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hava-İş'i Ziyaret Etti

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar