Havacılık Camiamızın Acı Günü

06.02.2020 00:00

Değerli üyelerimiz, 

Bu gün akşam saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, Pegasus Havayolları'na ait bir yolcu uçağının iniş sonrasında pistten dışarı çıkarak kaza yaptığını ve ağır hasar aldığını üzülerek öğrendik. Tüm Milletimizi ve Camiamızı çok derinden üzen bu kazada şu ana kadar aldığımız haberler doğrultusunda üç vatandaşımızın hayatını kaybettiğini öğrenmiş bulunmaktayız, inşaAllah daha fazla can kaybı haberi almayız. 

Yaşanan bu kaza sonrasında, birçok basın yayın organında kazanın nedeni hakkında yapılan yorumları, Hava-İş Sendikası olarak doğru bulmuyoruz. Böyle bir kazada ilk düşünmemiz gereken konu, sebepler veya gündem oluşturmak adına yapılacak yorum ve kasıtlı yönlendirmeler değil; "Can kayıplarının yaşanmaması ve yaralılarımızın sağlıklarına kavuşmasıdır". Bu elim kazanın nedeni veya nedenleri ile ilgili en doğru bilgi, ancak yetkili makamların yapacağı Kaza-Kırım araştırması sonucunda ortaya çıkacak raporla açıklanacaktır. Bunun öncesinde yapılacak tüm yorumlar kamuoyunu yanıltmaktan ve özellikle Ülkemiz'in Sivil Havacılık sektörüne darbe vurmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Sonuçlar, raporlarla ortaya koyulmadan kesin yargılarla kişi, grup ve zümreleri töhmet altında bırakmak kimseye fayda sağlamayacaktır. Üretici firma, SHGM ve otoritelerin raporları tamamlanmadan aleyhte bir karara varmanın doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Kimse, pilot arkadaşlarımızı raporlar açıklanmadan suçlamaya teşebbüs etmesin! Kaza kırım raporları nihayete ermeden masumiyet karinesini ihlal etmek, çalışma arkadaşlarımızı töhmet altında bırakmak ciddi bir suç ve hak ihlalidir.

Kaza hadisesinin, kazayı yaşayan havayolu firması imlenerek propaganda yapılmasını da doğru bulmuyoruz. Bu kaza, x veya y firmasının değil Sivil Havacılığımızın yaşamış olduğu bir kazadır. Mürettebat, arkadaşlarımız; yolcular bizim yakınlarımızdır. Hadise, Ülkemiz sınırlarında vuku bulmuştur. Ötekileştirmenin, tecrit etmenin ve elim kazanın ticari bir propaganda malzemesi yapılmasının karşısındayız.

Değerli yolcularımız da emin olabilir ki, Türkiye olarak dünya standartlarında bir kalitede sivil havacılığa sahibiz. Tüm uçuş personeli arkadaşımız üstün bir gayret ve azami dikkatle mesleklerini icra etmektedirler.

Hava-İş Sendikası olarak hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan Rahmet, yaralı uçuş ekiplerimize ve yolcularımıza acil şifalar diliyor, başta Milletimiz olmak üzere, Pegasus Havayolları'na ve tüm Havacılık Camiamıza geçmiş olsun diyoruz.
                                   
Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)         
Yönetim Kurulu

Benzer Haberler

Haber Thumbnail

Koronavirüs

DEVAMI
Haber Thumbnail

Corona Virüsüne Karşı THY'nın Etkin Tedbiri

DEVAMI
Haber Thumbnail

İSG Kurulu Corona Virüsü Toplantısı

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar