Uçucu Personel Görev Süreleri ve Dinlenme Süreleri

Değerli Emekçi Kardeşlerim;

Hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz sene içerisinde SHGM tarafından 01.01.2017’den itibaren geçerli olmak üzere çıkarılan uçucu personelin Uçuş Görev ve Dinlenme Sürelerini düzenleyen FTL (Flight Time Limitations), THY İşvereni tarafından tek taraflı olarak, Sendikamız rızası hilafına yürürlüğe koyulmuştu.

Oysa THY diğer havayollarından farklı olarak Toplu İş Sözleşmesi imzalayan bir işletmedir ve Toplu İş Sözleşmesi ile İş Hukukunun amir hükümleri karşısında FTL’in çalışanların aleyhine olan hükümleri uygulanamazdı.

Bu durumu yaklaşık bir yıldır THY işverenine anlatmak için mücadele ettik ve geçtiğimiz günlerde elinizdeki kitapçıkta yer alan hükümler çerçevesinde mutabakat sağladık. Dikkatlice incelendiğinde görülecektir ki FTL’deki çalışma şartlarından çok daha iyi şartlarda mutabakat sağlanmış ve birçok kazanım elde edilmiştir.

Bu bir yıllık süreç kolay geçmedi. Kâh restleştik masadan kalktık, kâh tekrar bir araya geldik ve ortak bir paydada buluştuk. Biz yılbaşından itibaren yapılan uygulamaların hukuka aykırı olduğunu biliyorduk ve gerekirse o tarihte dava açarak konuyu yargıya da intikal ettirebilirdik. Ancak başından beri söylediğimiz ve ilke olarak benimsediğimiz gibi öncelikle işverenle sorunları konuşarak çözmek, bu şekilde sonuç sağlayamazsak dava ve grev dâhil hukukun bize tanıdığı her türlü hakkı kullanmak gerektiği düşüncemizden vazgeçmedik. Evet, dava açsaydık haklıydık, kazanırdık. Ama ne zaman? Kanunen 2 ayda bitmesi gereken işe iade davalarının bile yıllarca sürdüğü bugünlerde THY FTL’i uygulamaya ve TİS’i ihlal etmeye devam eder ve biz de mahkeme kapılarında koşturuyor olurduk. Geçmişimizde bu tür birçok örnek mevcuttur. Amacımız şov yapıp tribünlere oynamak değil sonuç almaktı. Bu yaklaşımımız şu şekilde anlaşılmamalıdır; işveren ne yaparsa sineye çekeceğiz. Bu konuda geldiğimiz nokta ortadadır. FTL’in 168 saate izin verdiği TAUD imzaladığımız protokolle 144 saat ile sınırlandırıldı. Yine birçok hak sendikal mücadele ve sizlerin desteğiyle işveren karşısında diklenmeden dik durmamız sayesinde elde edildi. Bu adımla çok daha iyi çalışma şartları sağlanabileceği inancımızda bir kez daha haklı olduğumuzu gördük.

Anadolu’da işten çıkarılan 10’dan fazla arkadaşımızın veya haklı eylemleri nedeniyle işten çıkarılan 305 arkadaşımızın veyahut dil sınavı bahanesiyle ücretsiz izne çıkartılan 100’den fazla arkadaşımızın işe dönüşlerinde olduğu gibi, kimseyi mağdur etmeden, ilkelerimizle, adaletsizliği adaletle yıkmaya devam edeceğiz. Ben ve ekibim, elde ettiğimiz bu kazanımlarla kenara çekilmeyip, hak mücadelemizi her daim sürdüreceğiz.

Hak mücadelemizde bize destek olan Hava-iş ailemizin değerli bireyleri, hepinize emniyetli uçuşlar diler, saygılarımı sunarım.

Önceki Mesajlar

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar

Son Eklenen Haberler

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun...

Devamını Oku

Değerli Uçucu Üyelerimizin Dikkatine

Değerli Uçucu Üyelerimiz; PR.34.011 Uçuş ve Kabin Ekibi Nöbet Uygulaması Prosedüründe 120 dakika kuralı, işveren tarafından 90 dakikaya düşü...

Devamını Oku

İftar Davetlerimiz

Değerli Üyelerimiz; 4 yıldır ülkemizin birçok ilinde düzenleyerek gelenekselleştirdiğimiz iftar yemeklerimizi, 5.yılımızda da siz değerli üy...

Devamını Oku