5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

December 5, 2017

Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 5 Aralık 1934’te kadınlara tanıdığı seçme ve seçilme hakkına denk gelen Dünya Kadın Hakları Gününü; cinsiyet ayrımcılığının kaldırıldığı ve kadın sorunlarının çözüme kavuşacağı günlere vesile olması dileğiyle kutlarız.

Ülkemizde, kadınlara seçme ve seçilme hakkı pek çok Avrupa ülkesinden önce tanınmıştır; 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde,26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Tarihimiz boyunca devlet idaresinde, çalışma hayatında ve aile içinde etkin bir yer tutan, kadim kültürümüzün şekillenmesinde büyük bir görev üstlenen Türk Kadınına, Cumhuriyet döneminde siyasi hayatta hak ettiği rolü üstlenme imkanı tanınmıştır. Bu vesileyle, bu hakları kadınlarımıza tanıyan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Meclisimizi saygıyla yâd ediyoruz.

Dünya Kadın Hakları günü olarak kutlanan bu anlamlı gün dolayısı ile sergiledikleri başarılarla bize ilham veren kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83. yıldönümünü kutluyor, istiklal savaşımızda kahramanca mücadele eden kadın kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.

Benzer Haberler

Uçak Emniyet Şefliği, Bagaj Yönetim Müdürlüğü, Yolcu İlişkileri Şefliği ve Kayıp Eşya Şefliği Ziyaretleri

DEVAMI

KAR KRİZ KAOS

DEVAMI

2018 Yıllık İzinleri Hakkında

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar