Sinyorite Sıralama Listesi

15.10.2019 00:00

Değerli Üyelerimiz,

Daha önce Yeni Protokoller ve Yeni Kazanımlar konu başlığında sizlere; 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesi Tadil Protokolü (2) kapsamında kabin memuru ve kabin amirlerinin sinyorite sıralamalarının,  THY’ de kabin personeli olarak ilk işe başlama tarihi esas alınarak bir defaya mahsus yeniden düzenleneceğini duyurmuştuk.

Bu kapsamda yeni sinyorite düzenlemesi için THY ve Hava-İş Sendikası yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen komisyon toplantıları düzenlenmiş ve kabin ekiplerinin sinyoritesinden kaynaklanan sıkıntıları giderecek çalışma tamamlanmıştır. Yapılan düzenleme personelin kıdem/kademe hak ve ücretlerinden bağımsız bir çalışma olup, komisyon tarafından alınan kararlar ile bu zamana kadar yaşanmış sinyorite sırası mağduriyetlerinin giderilmesi ve ileride bu tür mağduriyetlerin yaşanmasının önlenmesi hedeflenmiştir.

Tamamlanan çalışma ile birlikte;
  • Sıralamada memur ve amir gruplaması  kaldırılmış olup, düzenlemeler personelin THY’ de kabin personeli olarak ilk işe başlama tarihi esas alınarak yapılmıştır.
     
  • Mevcut uygulamada personelin ücretsiz izin, ceza, rapor, doğum gibi sebeplerle sıra kaybı yaşaması ve terfisinin engellenerek aynı sebepten dolayı iki kez işlem görmesi süreci sonlandırılmış, yeni düzenleme ile personelin sırasını muhafaza etmesi ve terfi kriterleri için ayrıca değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Böylelikle kabin ekiplerinin sıralamadaki yeri değişmeyecek, terfi sıraları belirgin olacaktır.
  • Mevcutta kontrol uçuşları sonunda kabin amirliğine hak kazanan personel, durum fişi işlemleri için (sinyorite sıralamasının toplu olarak yapılması sebebiyle) bekletilmek zorundaydı. Yeni düzenleme ile amirlik süreci tamamlanan personelin müteakip ay durum fişinin düzenlenmesi imkânı sağlanmıştır.
Yayınlanan sıralamalara itirazlar bu ay sonuna kadar THY tarafından belirtilen adrese yapılabilecek ve komisyon tarafından değerlendirilerek Kasım ayı itibariyle geçerlilik kazanacaktır.
Yapılan çalışmanın kabin ekibi üyelerimize hayırlı olmasını dileriz.
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Haber Thumbnail

Kabin ve Kokpit Ekiplerinin Yıllık Ücretli İzin Planlamaları

DEVAMI
Haber Thumbnail

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

DEVAMI
Haber Thumbnail

Genel Başkanımız Ali Kemal TATLIBAL'ın Bayram Tebriği

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar