SUÇ VE CEZA

SUÇ VE CEZA

Kadına yönelik şiddet konusu dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de halen önemli sorunlardan biri olmaya devam etmektedir. Türkiye’de 1980’li yıllardan itibaren kadına şiddet konusu kamuoyunun ve devletin ilgisini çekmiş, gündeminde önemli bir sorun olarak ele alınmaya başlanmıştır.

1990’lı yıllardan itibaren bazı kamu kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin bu konudaki veri eksikliğini gidermeye yönelik çalışmaları olsa da, kadına yönelik şiddet konusunda geniş kapsamlı ulusal veri elde edilememiştir. Yaygınlığının somutluğuna ilişkin resmi bir veri olmasa da gazetelerde, televizyon kanallarında şiddete maruz kalmış, hatta öldürülmüş kadınlara ilişkin haberleri son günlerde sıkça görmekteyiz.

Son yaşanan olay ise milletçe hepimizi derinden üzmüş, yaralamıştır. Kaybettiğimiz Özgecan için Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Bu olaylar açıkça göstermektedir ki, kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin çalışmalar kınamaktan öteye gitmemiş ve yetersiz kalmıştır. Kadına yönelik şiddet uygulayanlara ağır yaptırımlar getirilmediği taktirde insanlık dışı saldırıların önlenmesi bir yana artmasından endişe etmekteyiz.

Temel İnsan Hak ve Özgürlüklerinin korunabildiği bir ülke olmak temennisi ile yetkilileri, kalıcı çözümler üretmeleri için özellikle bu konuda daha hassas olmaya davet ediyoruz.

 

HAVA-İŞ YÖNETİM KURULU

Benzer Yazılar