Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal'ın Mesajı

July 18, 2015

Değerli Üyelerimiz,

Şahsım ve sendikam Hava-iş adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 8 Aralık 2013'te sizlerin desteği ile kazandığımız seçime katılmadan önce tüm sendika üyelerine ilkelerimizi ve hedeflerimizi elimizden geldiğince anlattık. Aradan geçen bu bir buçuk yıllık süre zarfında ilkelerimizden şaşmadan sizlere verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. İşyeri barışını koruyan, ideolojik ajandası olmayan, temel önceliğin çalışanların çıkarları olduğu, bununla birlikte rızkımızı kazandığımız işyerimizin de sürekliliğini sağlayarak doğru yolda olduğumuza inanıyoruz. Geçmiş dönem yönetimlerinde; işverenle işçinin hiçbir ortak paydasının olmadığı ve çıkarlarının mutlaka çatışacağı tezinden yola çıkıldığında çalışanların bu durumdan zarar gördüğüne hep beraber şahit olduk.

Çatışan değil, çalışan sendika olacağız prensibiyle hareket ederek 11 Aralık'ta mazbatayı aldığımızda 3,5 milyon TL'nin üzerinde bir borçla, grevde mağdur olan üyelerle ve en önemlisi üyeleriyle arasına uçurum koyup, üyelerini kendinden uzaklaştırmış bir sendika ile karşılaştık. Öncelikle 305 arkadaşın işe geri dönüşlerini sağladık ve hak kaybı yaşanmadan sosyal haklarda kazanımlarla toplu iş sözleşmesini imzalayarak grevi sonlandırdık. 3,5 milyon TL borcu bir senede sıfırladık. Görevde olduğumuz süre zarfında üye sayımızı 7 bin arttırarak 20 bine ulaştırdık. Tüm üyelerimizin katılımına açık Ücretsiz İngilizce Kursları başlattık. Anlaşmalı olduğumuz kurslarda üyelerimizin kurs ücretlerinin tamamı sendikamız tarafından karşılanmaktadır. Birçok lokasyon seçeneği sunduğumuz bu hizmetimizin en büyük artısı da ders programlarının vardiyalı çalışan veya uçuşta görev yapan, çalışma programı esnek üyelerimize göre ayarlanabiliyor olmasıdır.

THY bünyesinde iki yüze yakın engelli üyemiz bulunmaktadır. Engelli üyelerimizi hem daha yakından tanımak, hem sorunlarına daha vakıf olup çözüm önerileri geliştirmek amaçlı bir komisyon oluşturduk. Komisyonumuzun çalışmalarıyla, Hava-İş tarihinde ilk kez gerçekleştirilen ve bundan sonra geleneksel hale dönüştüreceğimiz Farkındalık Gecesini organize ettik.

Emekçi kardeşlerimizin sorumlu temsilcileri olarak çalışma yaşamının daha iyi standartlara ulaşması için hep birlikte gayret göstermeli, iş sağlığı ve güvenliğinin, her şeyden önce bir hak ve insani bir sorumluluk olduğunu her fırsatta hatırlatmak için ve üyelerimizi bu önemli hususta bilinçlendirmek adına her ay Abant'ta tüm üyelerimizin katılımına açık İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz.

İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerini düzenlerken bir diğer amacımızda sendika yönetimimiz, temsilcilerimiz ve üyelerimizi bir araya getirmektir. Bu toplantılarda eğitim saatleri dışında da üyelerimizle bir arada olup, çalıştıkları birimlerdeki sorunları dinliyor, çözümler üretiyoruz.

İş sağlığı, hangi işi yaparlarsa yapsınlar bütün çalışanların fiziksel, zihinsel ve sosyal refahlarının mümkün olan en yüksek düzeye çıkarılmasını ve burada tutulmasını; çalışma koşullarından kaynaklanan sağlık sorunlarının önlenmesini; işçilerin fiziksel ve biyolojik kapasitelerine uygun mesleki ortamlarda çalıştırılmalarını; özetle işin insana, insanın da işine uygun hale getirilmesini hedefler. Bu önemli kavrama ilişkin bilgilerin üyelerimize aktarılması konusunda bizlere de önemli bir rol düştüğünün bilincindeyiz.

Yönetimde bulunduğumuz süre zarfında bize birçok yaftalar yapıştırıldı. Yeri geldi sarı sendika dediler, yeri geldi hükümetin adamı dediler, yeri geldi terörist bile dediler. Biz doğru yolda olduğumuza inanarak sadece işimize odaklandık ve bu etiketlerin hiçbirinin bize uygun olmadığını zaman herkese gösterdi. Bu süreçte hükümete yakın olduğu bilinen Hak-iş Federasyonuna bağlı Çelik-iş ile yoğun bir hak mücadelesine girdik.

Ülkemizde ulaşılması gereken milyonlarca sendikasız çalışan varken, Teknik A.Ş. çalışanı üyelerimize göz diken Hak-iş Konfederasyonuna bağlı Çelik-iş Sendikası ile karşı karşıya olduğumuz hukuki süreçte hem Danıştay'daki hem de 13 Nisan 2015'te Bakırköy 9.İş Mahkemesinde gerçekleşen davaları kazanmış olmamıza rağmen Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir hızla, 13 gün içinde Yargıtay'ın kararı bozması sonucunda üyelerimiz metal iş koluna geçirilmiştir. Yargı kararına saygılı olmamıza rağmen, hepimizi hukuka güvende zorda bırakan bu karar sonucunda en büyük zararı THY Teknik A.Ş. çalışanlarının göreceğinden ötürü üzgünüz. Biz her şeye rağmen Teknik A.Ş. çalışanlarının haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. İşinin ehli avukatlarımızla birlikte haklarınızı, hakkımızı Anayasa Mahkemesinde ve AİHM'de arayacağız.

Bizimde gayemiz; üyelerimizin hak ve hukuklarını korumak ve gözetmektir. Teknikte biraz önce belirttiklerim yaşanırken, uçuşta da gerek kokpitten gerekse kabinden üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz istişareler doğrultusunda onların da sorunlarıyla yakında ilgilenmekteyiz. Üyelerimizden aldığımız geri bildirimler neticesinde onlar için büyük sorun teşkil eden otel nöbetleri ile ilgili çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 24 Mart’ta otel nöbetleriyle ilgili THY yönetimine çok önemli bir uyarı yaptık. Bu konuyla ilgili THY yönetimi tarafından küçük de olsa bir adım atıldı. En azından otel nöbetinde geçen saatlerinin mesai olarak yazılmasını yönetime kabul ettirme aşamasına geldik. Sürdürdüğümüz görüşmeler olumlu devam etmektedir.

Uçuşta görev almayıp yerde çalışan üyelerimize ulaşabilmek için temsilci odalarımızın sayılarını ve teşkilatta görev alan personelimizi arttırdık. Böylece oluşan sorunlardan haberdar olup, daha kısa sürede müdahale avantajı elde ettik.

Toplu iş sözleşmesi çalışmalarına da başlamış bulunmaktayız. Yıllardır gözle görülür fazla değişikliğin yapılmadığı sözleşmelerimizde gerçekleştireceğimiz radikal değişikliklerle yönetici ve amirlerin diledikleri gibi yorumladığı yoruma açık maddeleri, çalışanların lehine yoruma kapalı hale getireceğiz.

Bizler çalışıyoruz, ayrım gözetmeksizin tüm üyelerimiz için çalışıyoruz. Ama tek başımıza gece gündüz çalışmamız yeterli değil, sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Sizler sendikanıza ne kadar sahip çıkarsanız, sendikanız da o kadar güçlü olur. Biz gücümüzü sizden alıyoruz.

Kazancınızın bereketli olmasını diler, sizin, ailenizin ve sevdiklerinizin sıhhat ve afiyetini Yüce Rabbim'den niyaz ederim.

ALİ KEMAL TATLIBAL GENEL BAŞKAN TÜRKİYE SİVİL HAVACILIK SENDİKASI

Benzer Haberler

Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal ve T.H.Y A.O Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı Makamında Ziyaret Etti

DEVAMI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

DEVAMI

Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz THY A.O Batman İstasyonunu Ziyaret Etti

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar