3 Aralık Dünya Engelliler Günü

December 3, 2019

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında, engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacıyla almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık münasebetiyle bir kez daha Engelli Kardeşlerimizin farkında olalım.

Engellilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi, geleceğe güvenle bakabilmelerinin sağlanması, toplumda eşit veya pozitif ayrımcılık neticesi kazanılmış haklara sahip olabilmeleri, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmeleri, parçası olduğumuz toplumun gerekliliklerinden olmalıdır.

Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir. Hepimizin birer engelli adayı olduğu gerçeğinin farkında olarak; engellilerin üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde, bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için her alanda, gereken duyarlılığın artmasını sağlamamız gerekmektedir.

Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrelerinin, kısacası toplumun ortak sorunudur. Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Hava-İş Sendikası olarak bu anlamlı günde, engellerin kaldırıldığı bir dünya için herkesin daha çok gayret göstermesini temenni ederek, her zaman yanınızda olduğumuzu bir kez daha vurgular, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.


Ali Kemal TATLIBAL 
Hava-İş Genel Başkanı

Benzer Haberler

25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Anketi

DEVAMI

25th Term Collective Bargaining Agreement Survey

DEVAMI

Hava-İş Sendikası Özel İndirim Kampanyası

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar