Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal’ın Nevşehir Basın Açıklaması

Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal’ın Nevşehir Basın Açıklaması

Her geçen gün gücüne güç katan sendikamız, 12 Mart 2016 Cumartesi günü, 300 sendika üyemiz ve temsilcilerimizle beraber Nevşehir’de grevde olan üyelerimize destek amaçlı, Nevşehir Göreme Balon kalkış alanında toplandı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla toplanılan alanda, Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal basın açıklaması yaptı. Başkanımızın ve diğer katılımcıların konuşmalarının ardından üyeler kendilerine dağıtılan balonları patlatarak işvereni protesto etti.

Başkanımızın Grev Çadırında gerçekleştirdiği konuşma aşağıda yer almaktadır.

Değerli emekçi kardeşlerim ve bugün bizi yalnız bırakmayan, dayanışmasını eksik etmeyen tüm değerli misafirlerimiz, şahsım ve sendikam Hava-iş adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Geçtiğimiz yıl, Sendikamız, dünyanın en büyük balon şirketlerinin bulunduğu, ülkemizin nadide güzelliklere sahip turistik bölgesi Kapadokya’da hava balon şirketlerinde çalışan işçilerin, hak mücadelesine destek amacıyla bölgede örgütlenme çalışmalarına başladı. Yoğun ekip çalışmalarımız neticesinde 2 şirkette yetki aldık. Yetki aldığımız Cihangiroğlu Hava Balon Şirketinde toplu iş sözleşmesi yapma girişimlerimizin, işverenin görüşmelere katılmaması nedeniyle sonuçsuz kalması üzerine 15 Şubat’ta grev kararı aldık.

Bugün burada onurlu hak mücadelemiz için bir araya geldik. Cihangiroğlu Hava Balon şirketinde çalışan üyelerimizin ücretlerini ve çalışma koşullarını iyileştirmek için, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili önlemlerin alınması için, sosyal haklar için, en önemlisi iş garantisi için grevdeyiz. Anadolu’da hakları gasp edilen bu onurlu insanların verdiği mücadeleyi duyurmak ve sendika olarak bu mağduriyeti gidermek istediğimiz için bugün burada toplandık. Grev bizim amacımız değil, aracımızdır. Buradaki işçilerin sesini, herkese duyuracağız. Sendikamızın aldığı bu grev kararı; Nevşehir’de tek bir şirketin işçilerini ilgilendiriyormuş gibi görünse de diğer balon şirketlerindeki üyelerimizin ve birçok işçinin mücadelesine de ışık tutacaktır. Bu uğurda şahsım ve teşkilatımın her türlü fedakârlığı üstlenmeye hazır olduğunun belirtmek isterim.

Buradan işverenlere de sesleniyorum. Elinizi, işçinin ekmeğinden çekin. Unutmayın! Bu ülkede hala emeğin hakkını koruyacak insanlar var. Sefalet ücretini, işveren zulmünü kısacası bu adaletsiz oyunu bozmaya geldik. Bu grevin başarıya ulaşması için elimizden geleni yapacağız.

İçinde bulunduğumuz sektörü ve çalışma hayatını geliştirmek için yürüttüğümüz meşru ve hukuki her türlü mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz.

 

Benzer Yazılar