Grev Kırıcılığının Karşısındayız

February 16, 2016

Cihangiroğlu Hava Balon Rek. Tur. Taş. Tic. Ltd. Şti.  toplu iş sözleşmeleri görüşmelerine  katılmaması nedeniyle 15.02.2016 tarihinde uygulanmak üzere  grev kararı aldığımızı sizlerle paylaşmıştık.

Yaptığımız  araştırmalar neticesinde işverenin çeşitli web sitelerinde iş ilanları vermiş olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız.

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 68/1. maddesi "İşveren, kanuni bir grev veya lokavt süresince, 67 nci madde hükmü gereğince iş sözleşmeleri askıda kalan işçilerin yerine, sürekli ya da geçici olarak başka işçi alamaz veya başkalarını çalıştıramaz. Ancak greve katılamayacak ve lokavta maruz bırakılamayacak işçilerden, ölen, kendi isteği ile ayrılan veya iş sözleşmesi işveren tarafından haklı nedenle feshedilenlerin yerine yeni işçi alınabilir. İşverenin bu yasağa aykırı hareketi, taraf sendikanın yazılı başvurusu hâlinde görevli makamca denetlenir." düzenlemesine  aykırı işverenin tutumundan ötürü sendikamız gerekli hukuki  işlemleri başlatmıştır.

Sendikamız işçilerin anayasal haklarını kullanmalarına yönelik her türlü fiili ve psikolojik baskının karşısındadır. Grev kırıcılığına ilişkin işveren tarafından yapılan her türlü uygulamanın tespiti ve önlenmesine yönelik  olarak ekibimiz çalışmalarını sürdürmektedir.

Toplu iş sözleşmesini işveren ve işçinin anlaşarak imzalaması birincil önceliğimiz olsa da, işçilerin haklı  taleplerine kulak verilmediği takdirde, grevi  kararlılıkla sürdüreceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

Benzer Haberler

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Rahmetle Anıyoruz

DEVAMI

7-8-9 Nisan İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimimiz

DEVAMI

Dünya Pilotlar Gününüz Kutlu Olsun

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar