Corona Virüsüne Karşı THY'nın Etkin Tedbiri

January 30, 2020

Değerli Üyelerimiz;

Geçtiğimiz günlerde THY’na yapmış olduğumuz çağrı sonucunda olağanüstü toplanan İş Sağlığı ve Güvenliği kurulunda Corona virüsüne karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili tekliflerimiz şirket tarafına iletilmiştir.

Geldiğimiz noktada dünyanın dört bir yanından havayolu şirketleri virüsün tehlikeli bir şekilde yayılması nedeni ile Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptıkları uçuşlarını geçici olarak durdurmuşlardır. Dünya üzerinde birçok havayolu şirketinde bu gelişmeler yaşanırken, maalesef THY bu ülkeye yaptığı uçuşları durdurmak yerine sadece yolcu sayılarındaki azalmayı sebep göstererek uçuş frekanslarını azaltma kararı almıştır. Bu karar, uçuş ekiplerinin Çin’de ortalama 24 saat olan yatı sürelerini 72 – 100 saat aralığına çıkarmıştır ve uçuş ekiplerinin bu tehlikeli bölgede çok daha fazla vakit geçirmelerine veya odalarında hapsolmalarına ve virüse yakalanma olasılığının artmasına sebebiyet verecektir.

THY’nin uçuş yaptığı şehirlerde (Pekin, Guangzo, Şian ve Şangay) virüsten dolayı ölümler yaşanmış ve toplamda 20.000’e yakın kayıtlı vaka tespit edilmiştir.

Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığımız 29.01.2020 tarihinde aldığı bir karar ile virüsün yayılma bölgesinde bulunan Türk Vatandaşlarımızı tahliye etmek üzere çalışmalara başlamıştır.

Hal böyle iken THY yönetimi tarafından tamamen ticari kaygılar gözetilerek alınan frekans azaltma kararı, özellikle uçuş ekiplerimiz için, Ülkemiz için, vatandaşlarımız için son derece riskli ve tehlikeli bir karar olup, doğurabileceği sonuçlar ileride önüne geçilmesi mümkün olmayacak ve hesabı verilemeyecek bir hale gelecektir. Türk Hava Yolları yönetiminin, durumun ciddiyetini bir an önce değerlendirerek, aldıkları karardan ivedilikle geri adım atmaları ve uçuşları durdurmaları gerekmektedir. Bununla birlikte ilgili istasyonlarda çalışan Türk vatandaşı personelin Corona riski ortadan kalkıncaya kadar Ülkemize getirilmeleri gerekmektedir. Aksi halde çalışanlar arasında ve ülkemizde yaşanabilecek Corona vakalarından sorumlu olacaklarını kendilerine bir kez daha hatırlatıyoruz.

Hava-İş Sendikası olarak ilgili durumun derhal önüne geçilmesi ve uçuşların bir an önce durdurulması için Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nezdinde resmî müracaatlarımızı yapmış bulunmaktayız, sizlere SOP ye uygun, sağlıklı ve emniyetli uçuşlar diliyoruz.


Saygılarımızla,
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

sdasdasd

DEVAMI

Sivil Toplum Kuruluşları Olarak Teröre Karşı Ortak Tavrımız

DEVAMI

Çanakkale Zaferinin 100. Yılı

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar